Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
1416208

1.04-4.04 - Triduum Paschalne

Celebrując w Triduum Paschalnym zbawcze wydarzenia, stajemy się ich uczestnikami. Odkrywamy, że stało się to ze względu na nas, dla naszego zbawienia. Dla chrześcijan nie ma nic ważniejszego, nic bardziej godnego świętowania. Jak niedziela zajmuje główne miejsce w tygodniu, tak Triduum Paschalne stanowi szczyt roku liturgicznego. Warunkiem owocnego przeżycia Triduum jest wewnętrzne nastawienie, że święta paschalne zaczęły się wieczorem w Wielki Czwartek. Warto wyciszyć się i skupić na rozważaniu tajemnic wiary.Fotogaleria z Wigilii Paschalnej
Fotogaleria z Rezurekcji i śniadania ze strażakami
Fotogaleria - Wielkanoc w JamnicyWielki Czwartek

Msza Św. Wieczerzy Pańskiej – 18.00

Adoracja w ciemnicy do 22.00

 

Wielki Piątek

Adoracja w ciemnicy od 8.00

Droga Krzyżowa – 17.00

Liturgia Wielkiego Piątku – 18.00

Adoracja przy Bożym Grobie – do 22.00

Godzina Czuwania z Janem Pawłem II (5roczn. śmierci) – 21.00-22.00

 

Wielka Sobota

Adoracja przy Bożym Grobie – od 8.00

Święcenie pokarmów – 9.00, 11.00

 

WIELKANOC

Wigilia Paschalna – 19.00

Niedziela – Rezurekcja – 6.00; Msza Św. – 11.00

Jamnica, Nowy Grębów – 9.30

Poniedziałek Wielkanocny

Msza Św. – 7.30, 11.00

Jamnica, Nowy Grębów – 9.30


Porządek adoracji:

3.04 - Wielka Sobota

Jest to dzień trwania przy Grobie Pańskim w postawie rozważania śmierci Jezusa oraz Jego zstąpienia do otchłani. To dzień ciszy. Przez modlitwę i post oczekujemy na zmartwychwstanie Pana. Kościół powstrzymuje się zupełnie od sprawowania sakramentów. Kościół zachęca, aby powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Pierwszym motywem nawiedzenia kościoła powinna być adoracja Jezusa w Bożym Grobie. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny jest pięknym obyczajem, ale jednak drugorzędnym.
Od rana tłumy wiernych nawiedzają Boży Grób, adorują Krzyż Chrystusa, przynoszą do poświęcenia pokarmy.
Nie zapomnijmy przygotować świece na liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się o 19.00 (w kościołach filialnych o 21.00).


Więcej o Wielkiej Sobocie...
Galeria zdjęć z poświęcenia pokarmów i adoracji...
Triduum w Jamnicy...2.04 - Wielki Piątek

To dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół rozmyśla nad męką swojego Pana i Oblubieńca i adoruje krzyż. Przez cały dzień trwała adoracja w kaplicy zwanej "ciemnicą". Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawione zostało o godz. 17.00. Centralną liturgią tego dnia była Liturgia Męki Pańskiej, która miała miejsce o 16.00 w kościołach filialnych oraz o 18.00 w głównym kościele.

Po zakończeniu liturgii wierni odśpiewali Gorzkie Żale. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwała do godz. 22.00 - najwięcej wiernych zebrało się o godz. 21.00 na prowadzonej przez "Grębowianki" Godzinie Czuwań, którą wypełniły kanony i rozważania. W modlitwie pojawiło się również nawiązanie do 5 rocznicy śmierci Jana Pawła II oraz 1 rocznicy nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej, która to rocznica wypadła właśnie dziś.

 

Galeria zdjęć z Wielkiego Piątku...

Triduum w Nowym Grębowie...1.04 - Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek przed południem w katedrze sandomierskiej odbyła sie Msza Świeta Krzyżma - W tej uroczystej liturgii wraz z ks. Krystianem wzieli również udział przedstawiciele Służby Liturgicznej Ołtarza z naszej parafii: Aleksander Zdun, Bartłomiej Dąbek, Michał Żaczek oraz Bartłomiej Wilk. Po Mszy Św. wszyscy uczestnicy udali sie do Seminarium Duchownego na poczestunek i zwiedzanie Seminarium.
O Mszy Św. Krzyżma na Stronie Diecezjalnej...
O spotkaniu w WSD w Sandomierzu...

Po południu Wielkiego Czwartku najpierw w kościołach filialnych (godz. 16.00), a potem w głównym kościele parafialnym (18.00) odprawiona została Msza Św. Wieczerzy Pańskiej. Dziekowaliśmy w niej za dar Eucharystii i kapłaństwa - przedstawiciele parafii na początku złożyli życzenia duszpasterzom. Przed rozpoczeciem liturgii siedmioro kandydatów na ministrantów zostało przyjetych do grona Liturgicznej Służby Ołtarza i otrzymało specjalne kołnierzyki. Po Mszy Świ
ętej w procesji przeniesiono Najśw. Sakrament do ołtarza adoracji - tzw. "ciemnicy".

Wielki Czwartek

Powrót

11.04 - Misterium w Wydrzy

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego młodzież naszej parafii oraz z Wydrzy po raz kolejny przedstawiła Misterium Męki Pańskiej - tym razem "Sąd nad Jezusem" mogła obejrzeć widownia z parafii Wydrza, zgromadzona wraz z ks. proboszczem Eugeniuszem Różańskim i diakonem ks. Krzysztofem Kuśmidrem w Domu Ludowym. Rozpoczęliśmy modlitwą Koronki do Miłosierdzia Bożego, która ofiarowana została nie tylko w intencjach osobistych zgromadzonych, ale przede wszystkim w intencji ofiar sobotniej katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w intencji rodzin tragicznie zmarłych, w intencji oficerów sprzed 70-laty oraz w intencji naszej Ojczyzny, by trudne doświadczenia ostatnich dni zjednoczyły nas w miłości i solidarności. Pieśń "Nie zdejmę krzyża z mojej ściany" w wykonaniu uczennicy klasy V SP w Wydrzy Sylwii Nieradka przypomniała, że krzyża i cierpienia nie uda się nam wymazać z życia, ale od Jezusa Miłosiernego możemy i powinniśmy się uczyć przyjmować krzyż w posłuszeństwie woli Boga. Piękne i nastrojowe pieśni w wykonaniu Ewy Siembidy wytworzyły wspaniały klimat popołudniowego spotkania w Wydrzy.

Misterium w Wydrzy - fotogaleria cz.1
Misterium w Wydrzy - fotogaleria cz.2


15.04 - Msza Św. żałobno-patriotyczna

We czwartek 15. kwietnia o godz. 9.00 w intencji ofiar katyńskich sprzed 70-lat oraz ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odprawiona została w naszym kościele Msza Św. żałobno-patriotyczna z udziałem Dyrekcji, Nauczycieli, Pracowników i uczniów Zespołu Szkół w Grębowie oraz wiernych, którzy pragnęli włączyć się w tą wspólną modlitwę. W czasie Mszy Św. uczeń klasy maturalnej odczytał przemówienie śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przygotowane na katyńskie uroczystości, ale niewygłoszone ze względu na katastrofę. Po tym przemówieniu wszyscy zgromadzeni mogli oglądnąć film dokumentalny o tragedii polskich oficerów w miejscach tzw. Golgoty Wschodu, który ukazywał dramat ofiar zbrodni katyńskiej oraz historię tzw. kłamstwa katyńskiego. Na zakończenie liturgii ks. Proboszcz zwrócił się z apelem do wszystkich uczestników, by pamięć o polskich oficerach spoczywających w Katyniu i innych miejscach oraz pamięć o ofiarach prezydenckiego samolotu pozostała zawsze obecna i żywa w naszej świadomości i modlitwie. W przedsionku umieszczono dwie tablice informacyjne o zbrodni katyńskiej i sobotniej tragedii - tablice pozostaną tam do najbliższej niedzieli.


Fotogaleria z Mszy Św. żałobno-patriotycznej - cz.1

Fotogaleria z Mszy Św. żałobno-patriotycznej - cz.2

Katyń - 70 lat później...
Kondolencje Papieża
Niewygłoszone kazanie tragicznie zmarłego ks. bpa Płoskiego
Niewygłoszone przemówienie Prezydenta Lecha KaczyńskiegoDzisiaj jest

środa,
21 października 2020

(295. dzień roku)

Święta

Środa, XXIX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni