Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
1416199

Ochronka Parafialna w Grębowie

dla dzieci przedszkolnych

prowadzona przez Siostry Służebniczki Dębickie

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek powstało w XIX wieku, którego Założycielem jest błogosławiony Edmund Bojanowski (1814 – 1871). Pochodził z Grabonoga koło Poznania, wychowywał się w rodzinie szlacheckiej o głębokiej religijności i tradycjach patriotycznych. Bł. E. Bojanowski studiował na uniwersytetach we Wrocławiu i Berlinie. Po powrocie do Grabonoga rozpoczął działalność charytatywną - społeczną i oświatową wśród ludu wiejskiego, dotkniętego wówczas analfabetyzmem, nędzą moralną i materialną spowodowaną polityką zaborców.

Bł. E. Bojanowski stwierdził, że odrodzenie narodu polskiego, należy zacząć od dzieci. W tym celu zakładał ochronki, których celem było chronienie wartości człowieczeństwa od najmłodszych lat.

Pierwszą ochronkę założył w Podrzeczu 3. 05. 1850 roku powierzając wychowanie dzieci trzem młodym dziewczętom, które zapoczątkowały Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Dzieło ochronek i Zgromadzenie Sióstr Służebniczek przetrwało do obecnych czasów, gdzie Siostry wychowują dzieci w ochronkach według: Podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz realizują: Program wychowania przedszkolnego według koncepcji pedagogicznej bł. Edmunda Bojanowskiego.

Dzisiaj jest

środa,
21 października 2020

(295. dzień roku)

Święta

Środa, XXIX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni