Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
1416214

Kwietniowy Dzień Młodych w Grębowie 1.04. 2016 r.

W piątkowe popołudnie w oktawie Zmartwychwstania Pana Jezusa, w atmosferze Świąt Wielkanocnych młodzież przygotowująca się do Światowych Dni Młodzieży postanowiła się spotkać przy kolejnym przydrożnym krzyżu, by opleść wieńcem modlitwy całą wspólnotę parafialną. Młodzi polecali również swoje własne intencje przez wstawiennictwo Świętego Jana Pawła II - patrona grębowskiego oddziału KSM, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Młodzieży dziękujemy za wytrwałość.

Wystawa Jubileuszowa w grębowskim GCK z okazji 1050-lecia Chrztu Polski 1.04.2016 r.

W auli widowiskowej Gminego Centrum Kultury otwarto galerię prac uczniów ZSO z Grębowa na temat obrzędowości religijnej Grębowszczyzny. Uczniowie, głównie licealiści zebrali mnóstwo informacji na temat religijności mieszkańców parafii: Grębów, Wydrza i Zabrnie i przedstawili to w formie gazetek, plansz i obrazów. Wystawa ciekawa i kolorowa powstała z inspiracji oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Grębowie i pięknie wpisuje się w Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Do jego obchodzenia niestrudzenie zachęcają grębowscy duszpasterze i KSM-owicze. Miesiąc kwiecień przyniesie ku temu wiele interesujących okazji.

Parafialna pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 2.04.2016 r.

W sobotę w 11 rocznicę śmierci Św. Jana Pawła II i w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego 54-osobowa grupa parafian z Grębowa pojechała do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia do Krakowa-Łagiewnik, gdzie uczestniczyła we Mszy Świętej a następnie nawiedziła Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz muzeum poświęcone Jego wybitnej postaci. Całą drogę towarzyszyła pielgrzymom piękna, wiosenna pogoga. Wieczorem przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Grębowie gromadzili się wierni na modlitwę i zapalali znicze. Spora grupa rozeszła się dopiero po 21.37.

Pokój Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej - Apostołki Bożego Miłosierdzia.

Widok na klasztor Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej z wieży bazyliki Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Wspólne zdjęcie przy dzwonie, odlanym specjalnie na Światowe Dni Młodzieży.

Zwiedzanie Muzeum Świętego Jana Pawła II.

Odtworzone wnętrze mieszkania Świętego Papieża, które mieściło się w budynku Krakowskiej Kurii Metropolitarnej przy ul. Franciszkańskiej 3.

72 Tydzień Miłosierdzia 3-9.04.2016 r.

W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia Szkolne Koło Caritas zorganizowało na terenie szkoły zbiórkę pieniężną dla osób będących w potrzebie. Akcją tą przewodziły gimnazjalistki: uczennice klasy III a - Dominika Wasilewska oraz Mariola Fiedko, które wykazały się kreatywnością w zbieraniu funduszy, zapraszając do współpracy swoich kolegów i koleżanki z klasy. Oprócz tego członkowie SKC podzielili się na grupy, aby każdego dnia tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia, w Godzinie Miłosierdzia odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia przy kapliczce albo przy przydrożnym krzyżu, w różnych, nawet na tych peryferyjnych terenach grębowskiej parafii, pokonując pieszo lub na rowerach spore odległości jak na przykład do Zapolednika czy na Miętne, Niwę lub Sokół. Zaangażowanie koła SKC w Grębowie jest godne podziwu i naśladowania.

Dominika Wasilewska i Mariola Fiedko ze Szkolnego Koła Caritas w Grębowie.

Przemek Nowak z SKC też świetnie dawał sobie radę w czasie zbiórki charytatywnej.

Spotkanie przy kapliczce w Jamnicy.

Zbiórka na modlitwę przy kaplicy filialnej w Jamnicy.

Wycieczka krajoznawcza do Pszczyny 4.04.2016 r.

Znowu aktywni parafianie wyruszyli w podróż, tym razem do Pszczyny, pokonując ponad 300 kilometrową trasę w obie strony, aby tam zwiedzić Muzeum Zamkowe oraz inne zabytki Pszczyny. Wycieczka była wyjątkowa bowiem jej uczestnikami byli ludzie starsi - zrzeszeni w Uniwersytecie III Wieku oraz dwudziestoosobowa grupa druhów i druhen Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Grębowa na czele z prezesem Adrianem Weissem, a także inne znane postacie działające w Samorządzie Uczniowskim w ZSO w Grębowie. W czasie podróży wytworzyła się serdeczna atmosfera. Bariery pokoleniowe znikły w czasie wspólnego śpiewania w autokarze czy podczas postojów, gdzie seniorzy z młodzieżą jedli fast foody w McDonald's. Piękna, słoneczna pogoda rozpieszczała uczestników wyjazdu. Wszyscy z dużym zainteresowaniem zwiedzali Zamek Pszczyński, zachwycając się przepychem tej magnackiej rezydencji. Potem korzystając z wolnego czasu jedni udali się do pawilonu herbacianego w Parku Zamkowym, aby wypić filiżankę dobrej herbaty. Drudzy skierowali swoje kroki do stajni książęcych. Był też czas na pobyt w restauracji i w lodziarni. Mimo późnej pory zadowolona 54-osobowa grupa wycieczkowiczów powróciła bezpiecznie do Grębowa. Serdeczne podziękowania należą się panom: kierowcy Pawłowi Rutynie i właścicielowi firmy przewozowej Tomaszowi Wrońskiemu.

Chwila na odpoczynek na trasie w kierunku Pszczyny.

W drodze do Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Widok na pszczyński kościół ewangelicki.

Przejście przez Bramę Wybrańców.

Wspólne zdjęcie na dziedzińcu zamkowym.

Uwagi dla zwiedzających od pracownika muzeum.

Dzielenie się na grupy.

Zakładanie muzealnych kapci.

W oczekiwaniu na wejście do pałacowych apartamentów.

Zdjęcie w pokoju narad wojskowych Cesarza Wilhelma II.

Podziwianie pałacowych wnętrz.

Przeglądanie się w Galerii Lustrzanej.

Oglądanie sypialni ostatniego Cesarza Niemiec Wilhelma II.

Przejście przez apartamenty książęce.

Wejście na Schody Paradne.

Zdjęcie przy marmurowej rzeźbie Egipcjanki z małym Mojżeszem.

Zdjęcie w Sali Lustrzanej.

Podziwianie wnętrza Salonu Wielkiego.

Niedziela Powołaniowa w Grębowie 10.04.2016 r.

W niedzielę przyjechali do Grębowa klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego z Sandomierza: Piotr Sosnówka z roku II i Krzysztof Kozieł z roku IV. Wraz z nimi przybył ks. Adam Warchoł - student UMCS z Lublina, który wygłaszał podczas Eucharystii Słowo Boże na temat troski o sprawę powołań do Służby Bożej w Kościele. Klerycy mieli swoje spotkania z dziecięcymi i młodzieżowymi grupami parafialnymi w kościele w Grębowie i w kaplicach w Nowym Grębowie i Jamnicy.

Alumni WSD z Sandomierza z grupą ministrantów z Grębowa.

Spotkanie ze służbą liturgiczną w Nowym Grębowie.

Uroczyste obchody pięknej rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski w Grębowie 14.04.966 -14.04.2016 r. r.

Uroczystości jubileuszowe poprzedziło na początku kwietnia otwarcie wystawy w Gminnym Centum Kultury w Grębowie, ukazującej religijność mieszkańców Grębowszczyzny, będącej wynikiem przyjętej wiary chrześcijańskiej i sakramentu Chrztu Świętego. Natomiast dnia 10 kwietnia w sposób uroczysty Mszą Świetą o godzinie 11.00 w Grębowie rozpoczęto obchodzić 1050 rocznicę Chrztu Polski. Podczas liturgii został udzielony Sakrament Chrztu Świętego małej dziewczynce. W liturgii wzięli udział klerycy WSD z Sandomierza i ich opiekun ksiądz Adam Warchoł, który wygłosił do wiernych Słowo Boże, w ramach tzw. Niedzieli Powołaniowej. Podniosły Jubileusz uświetniły pieśnią: "Stary krzyż" panie z zespołu Grębowianki, dziecięca schola, oaza i KSM ze swoim programem słowno-muzycznym opartym na poezji śp. księdza Jana Twardowskiego. Na koniec wystąpiła pani Natalia Bednarczyk, wyśpiewując "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą". Do kościoła przybyli strażacy z OSP Grębów ze swoim pocztem sztandarowym. Kolejne kwietniowe dni przyniosą wiele okazji, które zaangażują dzieci, młodzież i dorosłych do udziału akcjach duszpasterskich takich jak: konkurs biblijny, Marsz Młodych w Grębowie, konkurs poezji o Świętym Janie Pawle II, które wpisują się w rocznicę Chrztu Polski. Zwieńczeniem kwietniowych uroczystości będzie udział wiernych i duchowieństwa z dekanatu w odpuście parafialnym ku czci Świętego Wojciecha BM.

Poczet sztandarowy OSP Grębów.

Wyjątkowa uroczystość chrzcielna.

Pamiątkowe zdjęcie z zespołem Grębowianki.

Młodzież recytująca poezję księdza Jana Twardowskiego.

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą ..." w wykonaniu Natalii Bednarczyk.

Szkolny Konkurs Bibijny w Grębowie 14.04.2016 r.

W trwającym Tygodniu Biblijnym duszpasterze parafii pw. Św. Wojciecha BM w Grębowie zaprosili wszystkich gimnazjalistów, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę o Piśmie Świętym w ramach XIX Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Z Pismem Świętym w Trzecie Tysiaclecie". W tym roku wystarczyło dokładnie przeczytać wraz ze wstępami i przypisami: List do Kolosan, 1,2 List do Tesaloniczan i 1,2 List do Tymoteusza i wziąść udział w konkursie. Sprawdzian wiedzy odbył się w budynku szkoły na pierwszej godzinie lekcyjnej (8.00-8.45) i wyłonił laureatów. I Miejsce zdobył Bartosz Galek - uczeń klasy II c Gimnazjum. Miejsce II przyznano Julii Buławie z klasy III b Gimnazjum, a miejsce III ex aequo otrzymały również uczennice klasy III b Gimnazjum: Weronika Rębisz, Judyta Ciba i Weronika Gorczyca. Dziękujemy 15 - tu uczniom za dobre przygotowanie się i wzięcie udziału w konkursowych zmaganiach.

Promocja ŚDM w Grębowie 22.04.2016 r.

W piątkowy, słoneczny poranek w Grębowie odbył się Marsz ŚDM 2016, w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele grębowskiego ZSO. Miał on na celu zintegrowanie młodzieży wokół idei Światowych Dni Młodzieży, uświadomienie młodym o ważności tego wydarzenia, łączonego z wizytą papieża Franciszka w Polsce i zachęcenie jeszcze nie zdecydowanych do wyjazdu do Krakowa. Grupa KSM przygotowała transparenty oraz emblematy ŚDM, które porozdawała rówieśnikom przed wspólnym wyjściem na grębowskie ulice, aby ponieśli je na miejce docelowe marszu czyli na stadion, gdzie jeden z druhów KSM - Kacper Hajdo przeczytał tam apel zachęcający młodzież do szanowania wartości ewangelicznych i życia nimi na co dzień. Dobrze, że ludzie młodzi mogli się zebrać w jedno miejsce, mieć ze sobą kontakt wzrokowy i poczuć ducha wspólnoty. Po zaśpiewaniu "Barki" pochód młodych podążył w kierunku kościoła parafialnego, aby go otoczyć w krąg, trzymając się za ręce. Ten niezwykły, symboliczny gest pokazał przywiązanie młodego pokolenia do wiary i wspólnoty Kościoła, w której wzrastają duchowo. Nad bezpieczeństwem przemarszu czuwała grębowska policja, za co należą się jej należne podziękowania.  

Kacper Hajdo w imieniu KSM Grębów zachęca do wyjazdu do Krakowa na ŚDM.

Młodzież z Grębowa otoczyła swój kościół trzymając się za ręce.

Odpust parafialny ku czci Św. Wojciecha 23.04.2016 r.

Uroczysta suma odpustowa o godzinie 11.00 zgromadziła wiernych oraz kapłanów z całego dekanatu Nowa Dęba. We Mszy Świętej koncelebrowanej uczestniczyli główny celebrans i kaznodzieja O. Kazimierz Głaz Redemptorysta z Tuchowa, wraz z księdzem dziekanem Józefem Rogowskim i księdzem proboszczem Tomaszem Kołodziejem. Uroczystą liturgię uświetniły śpiewem panie z zespołu Grębowianki, dziecięca schola, które wzięły udział w procesji wraz z członkiniami Bractwa Różańcowego i licznie przybyłą Liturgiczną Służbą Ołtarza. Chorągwie i baldachim nieśli strażacy z OSP Grębów. Była wymarzona, słoneczna pogoda. Podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do godnej oprawy parafialnego święta.   

Grębowskie scholanki ubogacały śpiewem świąteczną liturgię.

Wyjazd do Rytwian i Kurozwęk 25.04.2016 r.

Mimo niepewnej pogody 48 parafian wyruszyło na wycieczkę do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach koło Staszowa. Po przybyciu na miejsce pan przewodnik oprowadził Grębowian po obiekcie. Była też możliwość odpoczynku i zjedzenia posiłku. W południe autokar przywiózł wycieczkowiczów do Kurozwęk, gdzie zwiedzano przepiękny pałac. Wszyscy skorzystali z przejażdżki po polu, gdzie wypasało się stado bizonów. Po prawie trzech godzinach amatorzy zwiedzania opuścili Kurozwęki i bezpiecznie powrócili do Grębowa, bardzo zadowoleni z wyjazdu.

Powitanie Grębowian przez pana Wiesława Woszczynę w Rytwianach.

Snucie wspólnych wspomnień, kiedy pan Wiesław odwiedzał Grębowszczyznę z racji wykonywanego zawodu.

Spotkanie z panem przewodnikiem.

Przywitanie grupy z Grębowa przez księdza Wiesława Kowalewskiego.

Odpoczynek przy kawie lub herbatce.

Wspólna fotografia na tle rytwiańskiej pustelni.

Pamiątkowe zdjęcie przez pałacem rodu Popielów w Kurozwękach.

Oczekiwanie na zwiedzanie posiadłości.

Zwiedzanie pałacowych lochów.

Oglądanie wystawy z pamiątkami należącymi do tych, którzy zamieszkiwali pałac.

Pytania do przewodnika.

Chwila w pałacowej Sali Balowej.

Przejażdżka wozem na safarii.

Podglądanie stada bizonów.

Powrót do autokaru.

Spotkanie z Księdzem Doktorem Bartłomiejem Krzosem 29.04.2016 r.

Do niecodziennego spotkania z Grębowianami doszło w piątkowy wieczór 29 kwietnia br w Gminnym Centrum Kultury. Na zaproszenie Pani Dyrektor GCK Alicji Kubiak odpowiedział Prodziekan Wydziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli Ksiądz Doktor Bartłomiej Krzos, który w auli widowiskowej GCK zachęcał członkinie Uniwersytetu III Wieku i panie z Zespołu Grębowianki do współpracy z uczelnią, w której pracuje. Ksiądz Krzos odpowiadał na pytania słuchaczy oraz przedstawił ofertę wspólnych, ubogacających działań. Teraz wiele będzie zależało od zaangażowania parafian w projektowaniu ciekawych planów i ich kreatywności w realizacji zamiarów.

XVI Dzień Otwartej Furty w WSD Grębów - Sandomierz 30.04.2016 r.

Mimo pochmurnej pogody przedstawiciele grębowskiego KSM-u zaryzykowali i przybyli wraz z księdzem Adamem do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, aby wziąść udział w XVI Dniu Otwartej Furty. Młodzież miała możliwość spotkania modlitewnego, ale również okazję do dobrej zabawy i poczęstunku serwowanego między innymi przez grębowskich kleryków: bigosu od kleryka Alka Zduna i kiełbaski z grilla od kleryka Konrada Bąka. Młodzi zobaczyli aule wykładowe, refektarz klerycki, kaplicę i kościół pod wezwaniem Świętego Michała, odwiedzili Oratorium Sługi Bożego Księdza Wincentego Granata. W celu rozruszania się, żeby nie było zimno postanowili skorzystać z oferty zabawy z zespołem " Trio z Rio" w seminaryjnym wirydarzu. Potem wysłuchali koncertu zespołu "NiemaGotu". Po nabożeństwie odjechali zadowoleni, że mogli pobyć trochę w pięknym Sandomierzu.

Dzisiaj jest

środa,
21 października 2020

(295. dzień roku)

Święta

Środa, XXIX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni