Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
1419027

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych Grębów 1.03.2016 r.

W całym kraju obchodzono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu znów uczczono bohaterstwo ludzi, którzy nie sprzeniewierzyli się swoim narodowym ideałom chociaż ponieśli za to najwyższą cenę. Z roku na rok wzrasta świadomość także wśród młodego pokolenia, że walczącym o niepodległość Polski należy się wielki szacunek. Daje się to zauważyć również w Grębowie, gdzie inicjatywą tutejszej młodzieży był wyjazd do Tarnobrzega z księdzem Adamem Kamińskim, aby złożyć wiązankę przy pomniku śp. majora Hieronima Dekutowskiego. Mimo padającego deszczu i przenikliwego, zimnego wiatru uczestnicy wyprawy byli zadowoleni ze spełnionej powinności względem tych, którzy polegli za wolną Ojczyznę.

Rozpoczęcie akcji charytatywnej "Wielkanocny Baranek" w Grębowie 4.03.2016 r.

W dniu Świętego Kazimierza, który za swojego życia słynął z opieki nad ubogimi i skrzywdzonymi grębowskie Szkolne Koło Caritas rozpoczęło akcję charytatywną: "Wielkanocny Baranek". Polega ona na zbiórce żywności w sklepach na terenie Grębowa i przy kościele. Produkty spożywcze pakowane potem w paczki trafią w okresie przed świętami do najbardziej potrzebujących wsparcia rodzin. Działalność charytatywna wolontariuszy z SKC z Grębowa jest ceniona w  środowisku przez coraz liczniejszą grupę parafian, która wspiera młodych duchowo i pomaga w realizacji ich planów. Wzrasta również liczba obdarowywanych paczkami rodzin.

Zapełniony produktami spożywczymi kosz w kościele parafialnym.

Dary serca pozostawione w sklepie "Delikatesy" w grębowskim Rynku.

Złożona żywność w sklepie "Delikatesy-Centrum" w Grębowie.

A to kosz pełen produktów spożywczych w sklepie "PRIM".

Dzień Kobiet w oddziale KSM Grębów 8.03.2016 r.

Dzień 8 marca jest wyjątkowy z racji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W grębowskim oddziale KSM panowała w tym dniu mobilizacja druhów, aby pamiętać o życzeniach dla swoich koleżanek, które spodziewały się tego dnia wielu serdeczności i kwiatka. Druhny nie zawiodły się. Chłopcy pokazali się z najlepszej strony, wymyślając niekonwencjonalne sposoby wyrażania swoich uczuć dla dziewczyn, co im się bardzo podobało. I o to właśnie chodziło. Wieczorem w kościele parafialnym w czasie Mszy Świętej polecano wszystkie panie pod opiekę Matki Bożej Królowej Pokoju.

Spotkanie KSM w związku z ŚDM 15.03.2016 r.

Wtorkowy dzień był pracowity dla członków KSM w Grębowie, który w całości spotkał się w świetlicy szkolnej, aby wspólnie podjąć szereg zadań związanych z przygotowywaniem do Światowych Dni Młodzieży, jakie odbędą się tego roku w Krakowie. O patronat nad poczynaniami oddziału poproszono w specjalnej modlitwie Świętego Jana Pawła II. Druhowie i druhny wspólnie ustalili zakres prac na następny, kwietniowy miesiąc. Każdy ma nadzieję, że plany się powiodą. Odczuwalne jest zaangażowanie młodzieży, która zadeklarowała swój lipcowy wyjazd do Krakowa. Powstał nawet filmik zachęcający młodych do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Można go już obejrzeć na You Tube pt: "Grębów zaprasza na ŚDM".

Światowe Dni Młodzieży z KSM Grębów

Marcowy Dzień Młodych w Grębowie 16.03.2016 r.

Wielkopostny Dzień Młodych był okazją do spotkania w kościele parafialnym na modlitwę i słuchanie Słowa Bożego. To comiesięczne modlitewne czuwanie raz jeszcze wpisało się w duchowe przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Tym razem miało ono wymiar pokutny z czasem na własny rachunek sumienia.

Krystian Dul czyta zebranym w kościele Słowo Boże.

Wyjazd maturzystów na Jasną Górę 17.03.2016 r.

Osiemnastu tegorocznych maturzystów z wychowawczynią panią Barbarą Pławiak oraz ksiądz katecheta Dominik Bąk uczestniczyli w XXV Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Po przybyciu na miejsce brali udział w programie pielgrzymki: w spotkaniu w Sali Ojca Kordeckiego, w nabożeństwie różańcowym w kaplicy Cudownego Obrazu i we Mszy Świętej pod przewodnictwem JE Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego. Młodzi mieli również swój czas na osobistą modlitwę i refleksję dotyczącą przyszłości swojego życia. Pielgrzymce towarzyszyła słoneczna pogoda oraz nadzieja na szczęśliwe sfinalizowanie marzeń.

Szkolny konkurs palm wielkanocnych 18.03.2016 r.

Tegoroczny szkolny konkurs palm wielkanocnych wygrali grębowscy KSM-owicze. Ich palma mająca prawie trzy metry wysokości zachwycała pod względem doboru materiału, kolorystyką, misternie wplecionymi suszonymi i barwionymi z bibuły kwiatami i wierzbowymi gałązkami. Była też ozdobiona wielkanocnymi symbolami i wstążkami. Pomysłodawczynią takiej formy palmy była Wioletta Wiśniewska i dlatego w nagrodę otrzymała album autorstwa Joanny Wilder pt: "Chrześcijaństwo - 1050 lat historii 966-2016". Szkolny konkurs palm ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat religijnych zwyczajów związanych z obchodami Wielkiej Nocy i cieszy się zainteresowaniem społeczności uczniowskiej. Tradycję wykonywania palm podjął również Samorząd Uczniowski ZSO w Grębowie. Ich palma weźmie udział w Gminnym Konkursie Palm Wielkanocnych w Niedzielę Palmową w grębowskim GCK.

Droga Krzyżowa Dróżkami Grębowa 18.03.2016 r.

Tegoroczna Droga Krzyżowa wiodła na Grądek. Rozważania przygotowały i czytały panie z Uniwersytetu III Wieku, działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Grębowie. Oprawę muzyczną przygotował pan organista Piotr Jajko. W nabożeństwie Drogi Krzyżowej uczestniczyli strażacy z OSP Grębów, którzy zabezpieczali trasę. Na przodzie szli ministranci i lektorzy z pochodniami, księża oraz panie śpiewające i czytające rozważania. W trakcie drogi krzyż niosły siostry różańcowe, ojcowie, matki, gimnazjaliści i uczniowie liceum, młodzież pracująca, babcie, dziadkowie, osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi a także najmłodsi uczestnicy, którzy wytrwali do końca. Tegoroczną Golgotą był przydrożny krzyż, stojący na rozwidleniu dróg w kierunku Grądka i na Niwę. Został on pięknie przyozdobiony i obsadzony bratkami przez rodziny Koziełów i Czerneckich z Niwy. Wszystkim uczestnikom nabożeństwa podziękował ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej, zaprosił parafian do przeżywania świętego czasu Wielkiego Tygodnia, życząc Bożego błogosławieństwa.

Niedziela Palmowa w Grębowie 20.03.2016 r.

W Niedzielę Palmową w Grębowie tradycyjnie spotykają się na Mszy Świętej o godzinie 11.00 przedstawiciele parafii z całej gminy wraz ze swoimi palmami, które są później oceniane w ramach konkursu na najdłuższą i najładniejszą palmę wielkanocną w Gminnym Centrum Kultury. W czasie Mszy Świętej młodzież łączyła się duchowo z młodymi, którzy pojechali do Sandomierza na Spotkanie Młodych i modliła się w intencji swoich rówieśników, przygotowujących się do  światowego spotkania w Krakowie o serca pełne entuzjazmu wiary i odwagę życia według Ewangelii. O godzinie 18.00 w GCK młodzi parafianie z Zapolednika wystawili Misterium Męki Pańskiej, przeplatane pieśniami pasyjnymi w wykonaniu zespołu śpiewaczego Kalina. Główną rolę Pana Jezusa odegrał Bartosz Galek. Po wzruszających doznaniach przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu. Obecny na sali pan wójt Kazimierz Skóra wykorzystał okazję i złożył zebranym wielkanocne życzenia, aby nadchodzące świąteczne dni, były czasem pokoju i wzajemnej miłości.

Triduum Paschalne w Grębowie 24-26.03.2016 r.

Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęło się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej. Najmłodsi reprezentanci w mieniu parafian złożyli księżom serdeczne życzenia. Po liturgii wierni adorowali Chrystusa w Ciemnicy. W Wielki Piątek o godzinie 17.30 rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej a potem liturgia i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu. Adorację przy Bożym Grobie prowadziła młodzież a później panie działające w Uniwersyteckiej Grupie III Wieku, za co należą się gorące podziękowania. W Wielką Sobotę wierni gromadzili się od rana na adorację i na obrzęd poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. O 19.00 rozpoczęła się liturgia paschalna. W Jamnicy i Nowym Grębowie w nocy odbyła się procesja rezurekcyjna. Natomiast w Grębowie tradycyjnie została przeprowadzona w niedzielę o 6.00 rano. Po porannej Mszy Świętej strażacy zaprosili kapłanów na wielkanocne śniadanie do remizy. Uroczysty charakter dnia śpiewem uwielbienia podkreślały w czasie liturgii w kościele panie z zespołu Grębowianki oraz duża grupa dziecięcej scholi pod opieką pana organisty Piotra Jajko za co otrzymały gromkie brawa od wiernych i podziękowania od duszpasterzy. Niech Zmartwychwstały Pan, nasz Odkupiciel wszystkim obficie błogosławi, obdarza zdrowiem i pokojem. Alleluja!

Ciemnica w Grębowie.

Boży Grób w kościele parafialnym w Grębowie.

Wystrój ciemnicy w Nowym Grębowie.

Boży Grób w Nowym Grębowie.

Ciemnica w kaplicy filialnej w Jamnicy.

Dekoracja Bożego Grobu w Jamnicy.

Wielka Sobota w Jamnicy 26.03.2016 r.

W Jamnicy i w Nowym Grębowie już w sobotę w nocy ogłoszono Zmartwychwstanie Chrystusa. Tegoroczne odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w Wigilię Paschalną przez wiernych miało uroczystą oprawę i pięknie wpisało się w parafialne obchody Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Wszystkim, którzy angażowali się w świąteczną, paschalną liturgię niech Chrystus obficie błogosławi. Po zakończonej liturgii parafianie chętnie nabierali wodę święconą do "jubileuszowych" butelek i nabywali w zakrystii "jubileuszowe" kropielniczki.

Oazowe spotkanie przy pustym Grobie 30.03.2016 r.

W środowe popołudnie w kościele parafialnym odbyło się spotkanie oazowe przy pustym Grobie. Miało ono charakter modlitewny i komponowało się z ideą duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Zbiórka w kościele miała również służyć omówieniu organizacji akcji związanych z ŚDM i Jubileuszem 1050 Rocznicy Chrztu Polski w najbliższych tygodniach. Na nowy etap pracy przed ŚDM oazowicze poprosili Matkę Boską Nieustającej Pomocy o błogosławieństwo i Jej opiekę nad całą parafią. 

Dzisiaj jest

wtorek,
27 października 2020

(301. dzień roku)

Święta

Wtorek, XXX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni