Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
1419516

Papieski kwiecień w Grębowie.

W Polsce trwa Rok Świętego Jana Pawła II, z okazji 10-tej rocznicy odejścia do domu Ojca. Stanowi to wielką okazję dla wszystkich parafian by pochylić się nad dziedzictwem Papieża Rodaka i testamentem, jaki nam zostawił. W tym miesiącu zostanie zorganizowany szkolny konkurs wiedzy o osobie i nauczaniu Świętego, konkurs plastyczny a 24 kwietnia w auli widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Grębowie odbędzie się konkurs poetycko-recytatorski uczniów ZSO: "Śladami Jana Pawła II", który ma przybliżyć przesłanie papieża dla Polaków. Zgłoszenie chęci udziału w konkursie można składać w czytelni GCK do 14 kwietnia. Miesiąc kwiecień nie jest przypadkowy na organizowanie akcji poświęconej osobie Papieża Polaka. W tym właśnie miesiącu przeżywamy Triduum Paschalne, Święty odszedł do domu Ojca i wybrano na Stolicę Piotrową kolejnego papieża oraz obchodzimy Niedzielę Bożego Miłosierdzia, ustanowioną właśnie przez Świętego Jana Pawła II.

Grębowskie obchody 10 rocznicy śmierci Świętego Papieża Jana Pawła II 2.04.2015 r.

Dziesięć lat temu o godzinie 21.37 odszedł do Domu Ojca Święty Jan Paweł II żyjąc 84 lata. Po liturgii Wielkiego Czwartku i adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy wierni licznie zgromadzeni w kościele zebrali się na modlitwę dziękczynną przed pomnikiem Świętego. Ten pomnik został ufundowany przez kapłanów pochodzących z parafii w Grębowie. Prowadzący modlitwę ksiądz Adam dziękował za przybycie i zachęcał do podejmowania przez zebranych stosownych do swojego stanu form apostolatu. Wierni odśpiewali wszystkie zwrotki pieśni pt: "Barka", powierzyli się Matce Boskiej i otrzymali kapłańskie błogosławieństwo. Wielu parafian przy pomniku pozostawiło zapalone znicze. Na nowo powróciły wspomnienia i łzy wzruszenia. A czy za tym poszły postanowienia, że będziemy się starać o to, aby być lepszymi ludźmi, wiernymi uczniami Chrystusa i Jego Kościoła, tak jak życzył sobie tego Papież - nasz Rodak?

Modlitewne czuwanie Grębowian przed Światowymi Dniami Młodych w kościele 3.04.2015 r.

W Wielki Piątek o godzinie 21.00 w kościele parafialnym rozpoczęło się godzinne czuwanie modlitewne poprzedzone adoracją Krzyża. Poszczególne rozważania oraz śpiew pieśni pasyjnych poprowadziła młodzież licealna oraz studenci parafii Grębów. To modlitewne spotkanie stanowiło tło do duchowych przygotowań w parafii przed Światowymi Dniami Młodych jakie będą obchodzone w Krakowie w lipcu 2016 r. Na podkreślenie zasługuje fakt, że z grona młodzieży kilkoro zaangażowanych samodzielnie wyszło z inicjatywą wspólnej modlitwy w kościele. Oto oni: Natalia Bednarczyk, Karolina Biała, Ewelina Biała, Konrad Bąk, Kamil Surma, Damian Duma, Piotr Szwed i Adrian Cygan. Bez nich nie byłoby tego spotkania w takiej formie. Trzeba więc wyrwać się z szarego tłumu, żeby uwolnić swój umysł, serce, wolę i sumienie. Stać się to może tylko przez spotkanie Kogoś, kto widzi nas niepowtarzalnymi, odrębnymi, wolnymi ludźmi. Tym Kimś jest Jezus, który wciąż gdzieś niedaleko przechodzi, a na którego nie można się tylko patrzeć, stojąc w tłumie. Trzeba wyjść i pójść za Nim - choćby nawet zupełnie samotnie. Zapraszamy.

Triduum Paschalne 3 - 5. 04. 2015 r.

Ciemnica w kaplicy w Nowym Grębowie.

Boży Grób w Nowym Grębowie.

Ciemnica w kaplicy w Jamnicy.

Każda prawdziwa miłość musi mieć swój Wielki Piątek. Boży Grób w Jamnicy.

Ciemnica w kościele parafialnym w Grębowie.

Strażacy z OSP Grębów przy Grobie Pańskim w świątyni parafialnej.

Wielka Sobota w Jamnicy 4.04.2015

Wielkanocne śniadanie w remizie OSP. Grębów 5.04.2015 r.

Tradycyjnie po Rezurekcji strażacy zapraszają księży do remizy strażackiej na wielkanocny żurek. Wzamian słyszą słowa podziękowania za trzymanie warty przy Bożym Grobie i życzenia na Święta dla nich i dla ich rodzin. Na strażaków zawsze można liczyć.

Odwiedziny S. Fidelisy w przedszkolu 9.04.2015 r.

W czwartek grupa młodzieży odwiedziła katechetkę siostrę Fidelisę i jej podopiecznych w przedszkolu z okazji trwającego w Kościele powszechnym Roku Życia Konsekrowanego. Młodzi spotkali siostrę zakonną przy pracy z dziećmi. Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP, do którego siostra należy ma swój charyzmat, którym jest opieka duchowa najmłodszych. Jak się okazało w ocenie obserwatorów, że praca z dziećmi wymaga wiele wysiłku. Młodzież uczestniczyła w katechezach prowadzonych przez siostrę i życzyła jej wytrwałości w służbie Ewangelii. Odważniejsi pomagali siostrze podczas zajęć katechizmowych.

Szkolny konkurs wiedzy o Świętym Papieżu Janie Pawle II 10.04.2015 r.

W piątek uczniowie klas gimnazjalnych mogli wykazać się wiedzą na temat posługi Świętego Papieża Jana Pawła II, biorąc udział w quizie papieskim, zorganizowanym przez księdza katechetę Adama Kamińskiego. Jednym z elementów konkursu było wykonanie planszy na wybrany przez siebie temat związany z postacią Świętego albo z Jego działalnością. Te plansze później ozdobiły szkolny korytarz, w ramach: "Papieskiego kwietnia w Grębowie". Konkurs jednogłośnie wygrały wyróżniające się uczennice: Zuzanna Nowak i Paulina Nowak z klasy I c Gimnazjum.

71 Tydzień Miłosierdzia 12-19.IV. 2015 r.

W II Niedzielę Wielkanocną rozważamy prawdę o nieskończonym Miłosierdziu Bożym, które jest większe niż największe niegodziwości i grzechy ludzkie. W tą niedzielę rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Celem tego Tygodnia jest budzenie wraźliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy, jaką organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy charytatywnej i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia. Niech te dni staną się okazją do uwrażliwienia nas na tych, którzy często żyją obok nas i potrzebują naszej pomocy. W Niedzielę Miłosierdzia Szkolne Koło Caritas z Grębowa obchodzi swoje Święto. Uczniowie postanowili je uczcić organizując popołudniowy wyjazd do szpitala w Tarnobrzegu, gdzie o godzinie 15.00 zgromadzili się wraz z księdzem Adamem - opiekunem koła w kaplicy na wspólną modlitwę Koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnego dnia uczniowie grębowskiego Liceum w ramach Tygodnia Miłosierdzia odwiedzili podopiecznych Hospicjum im. Św. Ojca Pio w Tarnobrzegu, a pod koniec tygodnia wielodzietną rodzinę w Grębowie.

Przedstawiciel Szkolnego Koła Caritas w akcji.

Wsparcie z Grębowa dla mieszkańców hospicjum 13.04.2015 r.

Rozpoczęty Tydzień Miłosierdzia stanowi dobrą okazję do działania przez pragnących nieść miłość "Caritas" potrzebującym. A tymi bez wątpienia są podopieczni domu hospicyjnego imienia Świętego Ojca Pio w Tarnobrzegu. Dla nich uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grębowie: Kinga Pławiak, Adrianna Mierzwa, Dominika Lisikiewicz oraz Damian Duma zorganizowali i przekazali soki, owoce i słodycze. Starszym, schorowanym ludziom zanieśli radość. Ofiarowali swój czas. Napewno też wynieśli dla siebie piękną naukę niesienia pomocy. Dali świadectwo dla rówieśników.

Wyjazd KSM na KUL oraz do Majdanka i Kozłówki 18.04.2015 r.

Mimo deszczowej prognozy pogody w sobotę 18 kwietnia o godzinie 7.00 rano 50 młodych ludzi wraz z opiekunami wyjechało z grębowskiego Rynku w kierunku Lublina, aby odbyć tam zaplanowaną wycieczkę do miejsc szczególnych i kontrastujących ze sobą. Choć w Grębowie rano świeciło Słońce to już w okolicach Olbięcina zaczął padać deszcz, który towarzyszył podróżującym do samego Lublina. Po ustaniu deszczu i znalezieniu miejsca parkingowego uczestnicy wyjazdu udali się do głównego gmachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie na jego dziedzińcu zrobili sobie wspólne zdjęcie. Następnie przejeźdzając obok Zamku Lubelskiego pojechali na Majdanek, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęli wraz z dwiema przewodniczkami zwiedzanie obozu koncentracyjnego. Przenikliwy, zimny wiatr i opady śniegu jakie towarzyszyły temu zwiedzaniu dopełniały obrazu grozy, spowodowanej niezawinionym, ludzkim cierpieniem. Młodzież zachowywała się godnie, jak przystało temu miejscu i z pokorą znosiła pogodowe niedogodności. Podczas pobytu w krematorium ktoś powiedział: "Dlatego źli ludzie potrafią wyrządzać tyle zła na świecie, ponieważ dobrzy ludzie pozostają bierni". Te szokujące słowa pozostają ciągle aktualne i wybrzmiewają niczym oskarżenie. Po opuszczeniu obozu młodzi doczekali się poprawy aury i w południe wyjechali do Kozłówki, aby tam obejrzeć przepiękną rezydencję rodziny Zamojskich. Po godzinnym oglądaniu o godzinie 15.00 udali się w drogę powrotną, zatrzymując się na posiłek w restauracji Mc Donalds i w galerii handlowej Olimp. O godzinie 17.00 ruszyli dalej i po dwugodzinnej podróży w strugach deszczu z śniegiem przyjechali z powrotem do Grębowa, gdzie zza chmur wyszło Słońce, poprawiając wycieczkowiczom nastroje.

Pamiątkowe zdjęcie przed wejściem do głównego budynku KUL.

Zdjęcie z obozu na Majdanku - wejście do komory gazowej.

Piece krematoryjne w obozie koncentracyjnym na Majdanku.

Zdjęcie przed rezydencją w Kozłówce.

Kaplica w pałacu w Kozłówce.

Przepiękne pałacowe wnętrza.

Konrad Bąk, Ewelina Biała, Karolina Biała i Kamil Surma.

Uroczyste rozpoczęcie peregrynacji Symboli Ś D M na Świętym Krzyżu 19.04.2015 r.

Po południu delegacja młodzieży z Grębowa wyjechała na Święty Krzyż, aby wziąść udział w rozpoczęciu peregrynacji Symboli Ś D M w Diecezji Sandomierskiej. Od 19 kwietnia do 2 maja 2015 r. będziemy modlić się przy Znakach Światowych Dni Młodzieży - Krzyżu i Ikonie Maryi w wielu miejscach naszej Diecezji. Modlitwa przy pielgrzymujących Symbolach ŚDM jest ważnym etapem duchowego przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie, w lipcu 2016 roku. Będzie to także czas wielkiej modlitwy za naszą młodzież, aby pogłębiła swoją przyjaźń z Chrystusem i była Mu wierna przez swoją formację chrześcijańską, wyrażającej się w praktykowaniu codziennej modlitwy i niedzielnej Eucharystii oraz odkryła swoje miejsce w wielkiej wspólnocie Kościoła. Peregrynacja w naszym dekanacie odbędzie się 28 kwietnia.

Tydzień biblijny w Grębowie 19-25.04.2015 r.

Uczniowski krąg biblijny wsłuchany w Słowo Boże czytane przez Kacpra Hajdo.

Bartosz Galek czytający fragment z Dziejów Apostolskich.

Wycieczka rowerowa KSM 22.04.2015 r.

W środowe popołudnie grupa młodzieży z grębowskiego oddziału KSM wraz ze swym opiekunem wyruszyła na rowerową przejaźdzkę, aby pobyć wspólnie ze sobą i poustalać plany na przyszłość a także zastanowić się nad nowymi formami apostolstwa, które przyciągnęłyby innych do szeregów KSM. Młodzi cieszyli się ciepłą, wiosenną pogodą, wykorzystując czas na wspólne zabawy i poczęstunek.

Uroczysty Odpust Św. Wojciecha BM Grębów 23.04.2015 r.

W czwartek o godzinie 11.00 parafianie wraz z księżmi z dekanatu zgromadzili się na celebrację liturgii ku czci swojego patrona Świętego Wojciecha. Mszy Świętej przewodniczył zaproszony O. Jarosław Krawczyk ze zgromadzenia Ojców Redemptorystów z Tuchowa, który wygłosił do zgromadzonych Słowo Boże. W liturgię zaangażowali się Strażacy z OSP Grębów, panie z Zespołu Grębowianki, Róże Różańcowe oraz licznie zgromadzona Służba Liturgiczna Ołtarza.

Święty Wojciechu Główny Patronie Polski i Parafii Grębów módl się za nami.

Dziecięco-młodzieżowy konkurs recytatorski o Świętym Janie Pawle II Grębów 24.04.2015 r.

Lista uczestników konkursu:

1. Szymon Jurek i Marcel Trościński - lat 6 MARIA PRZYBYLSKA: PIELGRZYM ŚWIATA

2. Wiktoria Weiss - lat 8 DANUTA NIEWIADOMSKA: OSTATNIE CHWILE JANA PAWŁA II

3. Gabriela Dec - lat 9 MARIA PRZYBYLSKA: PONTYFIKAT PAPIEŻA JANA PAWŁA II

4. Nikola Gortych - lat 10 MARIA PRZYBYLSKA: PIELGRZYM ŚWIATA

5. Kamila Sawicka - lat 10 MARIA PRZYBYLSKA: NAUCZMY SIĘ OD PAPIEŻA

6. Karol Drzystek - lat 10 MARIA PRZYBYLSKA: ZADZIWIENIA NAD ODCHODZENIEM JANA PAWŁA II

7. Kamila Czernecka - lat 10 JANUSZ PRZETACZNIK: GODZINA 21.37

8. Natalia Kozieł - lat 10 DANUTA NIEWIADOMSKA: WYPEŁNIŁA SIĘ WOLA

9. Agata Dul - lat 10 MAGDALENA GOŁĄB: ODSZEDŁEŚ DO DOMU OJCA

10. Szymon Krzemiński - lat 10 DANUTA NIEWIADOMSKA: QUO VADIS ?

11. Natalia Jodłowska - lat 10 RYSZARD CIEŚLA: STRATA

12. Ewelina Kowalczyk - lat 10 AUTOR NIEZNANY: OJCU ŚWIĘTEMU DAMIAN

13. Przemysław Rutyna - lat 11 KAROL WOJTYŁA: DZIECI

14. Magdalena Baran - lat 11 AUTOR NIEZNANY: PISAĆ O NIM WIERSZE

15. Martyna Rzeźwicka - lat 11 ANETA ŻEGIEŃ: PAPIEŻ

16. Karolina i Martyna Chmielowiec - lat 11 WALDEMAR KOCOŃ: HABEMUS PAPAM

17. Wiktoria Kochańczyk - lat 11 JUSTYNA ISKRZYCKA: DEKLARACJA MIŁOŚCI

18. Emilia Paterek - lat 11 AUTOR NN: MA DUMA DZIŚ ROŚNIE, ŻE JESTEM POLAKIEM

19. Oliwia Drozd - lat 12 JULITA JEMIELNIAK: BYŁ CZŁOWIEKIEM SPEŁNIONYM

20. Katarzyna Machała - lat 14 KAROL WOJTYŁA: DO SOSNY POLSKIEJ

21. Aleksandra Stępień - lat 14 REGINA SOBIK: NIE PŁACZ POLSKA ZIEMIO

 

Okazją do zorganizowania konkursu recytatorskiego o Świętym Janie Pawle II jest ogłoszony przez papieża Franciszka ROK ŚW. JANA PAWŁA II oraz zbliżająca  się pierwsza rocznica kanonizacji papieża rodaka. Wszyscy uczestnicy zebrali się w auli widowiskowej o godzinie 9.30, aby zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie pod okiem jury, które tworzyli: Dyrektor GCK - Pani Alicja Kubiak, pani Sylwia Walczyna-Rutyna oraz ksiądz Adam Kamiński. Na widowni zgromadzili się rodzice uczestników występu oraz siostry Służebniczki posługujące w Grębowie. Wszyscy byli zachwyceni zdolnościami deklamujących wiersze o świętym Polaku. Podziękowania otrzymały panie pracujące w GCK, które  przygotowały salę wraz z wystrojem oraz pan Piotr Jajko za sprawnie działające nagłośnienie. Konkurs trwał równą godzinę.

Obchody I Rocznicy Kanonizacji Świętego Jana Pawła II w Grębowie 27.04.2015 r.

Rok po ogłoszeniu papieża Jana Pawła II świętym wspólnota Kościoła składała w tym dniu Bogu dziękczynienie za ten dar. Również w naszym grębowskim środowisku nie zabrakło akcentów przywołujących na pamięć wiernych to zeszłoroczne wydarzenie. Dzieci i młodzież i dorośli przychodzili pod pomnik Świętego na modlitwę. Przynosili kwiaty i znicze. Śpiewali pieśń: "Barka".  Dzisiejszy dzień został w Kościele ogłoszony dniem przebłagania za grzechy przeciwko życiu. W związku z tym wierni przywoływali postać Świętego Jana Pawła II jako wielkiego obrońcy życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Przy pomniku o godzinie 9.00 rano mieli swoje spotkanie modlitewne ci, którzy złożyli w tym roku Deklarację Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Modlitwie przewodniczył ksiądz Adam Kamiński, dziękując zebranej grupie za podjęte duchowe dzieło, życząc wielu łask i błogosławieństwa Bożego.

Dekanalna peregrynacja Symboli ŚDM Nowa Dęba 28.04.2015 r.

Papieski Kwiecień w Grębowie spina klamrą udział księdza Adama i młodzieży z ZSO z Grębowa w peregrynacji Krzyża i Ikony Matki Bożej Ocalenia - Symboli Światowych Dni Młodzieży w Dekanacie Nowa Dęba, które to Światowe Dni Młodzieży zainicjował Święty Jan Paweł II. Po dotarciu do Nowej Dęby autokarem o godzinie 10.30 nastąpiło powitanie Symboli i modlitwa młodzieży w progach świątyni parafii Matki Bożej Królowej Polski. W kościele o godzinie 11.00 została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego, koncelebrowana przez wszystkich kapłanów dekanatu. W południe po modlitwie "Anioł Pański" nastąpiła chwila czuwania z Maryją. O godzinie 12.30 młodzi wierni uformowali procesję z Symbolami ŚDM wyruszając do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. W drodze odmawiano modlitwę różańcową rozważając część chwalebną. Poszczególne tajemnice różańca prowadziła młodzież z parafii MBKP z Nowej Dęby, ze Ślęzaków, Woli Tarnowskiej, Wydrzy i Grębowa, niosąc krzyż i ikonę Matki Bożej. Po przyniesieniu tych Symboli do parafii nastąpiła dalsza część uroczystości, którą podjęła młodzież pozostałych parafii dekanatu: Nowej Dęby, Ślęzaków i Chmielowa.

Oczekiwanie na symbole ŚDM w parafii MBKP w Nowej Dębie.

Powitanie Symboli ŚDM w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie.

Młodzież z Grębowa niosąca w procesji krzyż Światowych Dni Młodzieży.

Podczas procesji Kacper Hajdo z Grębowa przewodniczył modlitwie różańcowej.

Symbole ŚDM w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie.

Wymiana rynien na kościele parafialnym w Grębowie 29.04.2015 r.

Rozpoczęły się roboty przy wymianie zużytych, plastikowych rynien na metalowe na kościele parafialnym w Grębowie. Panom, którzy podjęli się tej pracy parafianie i duszpasterze życzą dobrej pogody. Wszystkich przechodzących przez plac kościelny prosi się o zachowanie należnej ostrożności.

Dzisiaj jest

czwartek,
29 października 2020

(303. dzień roku)

Święta

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni