Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
1419466

Reprezentacja z Grębowa na Europejskim Spotkaniu Młodych TAIZE w Pradze 2014/2015.

W dniach od 29.12.2014 r. do 02.01.2015 r. w Pradze Ekumeniczna Wspólnota Braci z TAIZE odpowiadając na zaproszenie Episkopatu Czech i Czeskiej Rady Kościołów, zgromadziła tysiące Młodych ludzi pragnących uczestniczyć w kolejnym etapie:"Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię", zainicjowanej przez Brata Rogera w końcu lat siedemdziesiątych. Również z Diecezji Sandomierskiej w spotkaniu uczestniczyła 32 osobowa Grupa Młodych, z opiekunem ks. Markiem Bednarzem oraz Siostrami Jadwiżankami Wawelskimi i Siostrami Służebniczkami Dębickimi. Z naszej parafii uczestniczyły siostra Fidelisa i Krystyna Grębowiec. Mimo zimowej aury wolontariusze i czeska młodzież przywitali Młodych z Polski bardzo serdecznie i z radością służyli pomocą w każdej sytuacji. Jedną z kilkudzesięciu parafii, która przyjęła 140 Młodych z między innymi Francji, Hiszpanii, Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Chorwacji, Włoch, Niemiec była parafia rzymsko-katolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Cerosicach, odległa od Pragi kilkadziesiąt kilometrów. Europejskie Spotkanie Młodych w duchu wspólnoty z TAIZE, to piękny czas spędzony na modlitwie, to spotkania z drugim człowiekiem mimo różnic językowych, wyznaniowych czy kulturowych, gdzie Wszystkich jednoczy Chrystus. Młodzi w parafiach zakwaterowania w małych grupach dzielili się doświadczeniem wiary oraz zastanawiali się jak ją przekazywać w swoim środowisku. Ważnym tematem było budowanie Pokoju na świecie, o który tak bardzo zatroskany jest papież Franciszek. Do Młodzieży zgromadzonej w Pradze napisał: "Jakie to piękne, że Młodzi są Pielgrzymami Wiary". Spotkania TAIZE to także alternatywna propozycja na spędzenie Sylwestra i przywitanie Nowego Roku w atmosferze radości i dzielenia się bogactwem kulturowym w międzynarodowej wspólnocie. Jest też czas na zwiedzanie. Dzięki temu spotkaniu mogliśmy osobiście zobaczyć piękne miasto w sercu Europy, jakim jest Praga. Wdzięczni młodzieży czeskiej goszczącej Młodych z całej Europy zapraszaliśmy do Polski na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Drodzy Młodzi Parafianie, następne Europejskie Spotkanie Młodych TAIZE odbędzie się w Walencji (Hiszpania) w dniach od 28.12.2015 r. do 01.01.2016 r. Serdecznie polecamy i zachęcamy do udziału - Krystyna Grębowiec.

Wspólna modlitwa.

Wspólny posiłek.

W parafii goszczącej - Cerosice.

Lutnany - hala modlitwy wieczornej.

Modlitwy wieczorne.

Wnętrze katedry na Hradczanach.

Most Karola.W tle Hradczany.

Animatorzy Europejskiego Spotkania Młodych Taize w Pradze.

W oczekiwaniu na pociąg do kraju.

Powrót do Polski.

Przedstawienie jasełkowe 4.01.2015 r.

W niedzielne popołudnie o godzinie 16.00 w Domu Ludowym w Zapoledniku rozpoczęła się inscenizacja jasełkowa najmłodszych parafian z Zapolednika i Nowego Grębowa. Dzieci i młodzież raz jeszcze odegrały przepiękne i wzruszające sceny z życia Świętej Rodziny. Gra młodych aktorów przeplatała sie ze śpiewem kolęd. Ich melodia stwarzała niepowtarzalny nastrój tego spotkania i przenosiła w klimat Bożego Narodzenia. Na występ dzieci zaprosiły księdza proboszcza Tomasza Kołodzieja, który chętnie obejrzał przedstawienie i podziękował wszystkim zaangażowanym w to piękne przedsięwzięcie.  

Orszak Trzech Króli w Grębowie 6.01.2015 r.

W uroczystość Objawienia Pańskiego tradycyjnie najmłodsi parafianie z koronami na głowach, przywitali przed kościołem specjalnych gości Świętych Mędców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Przyjechali wozem strażackim i przystanęli przy bramie kościelnej, gdzie nastąpiło powitanie a następnie procesyjny przemarsz do świątyni. Po dotarciu do betlejemskiej szopki Mędrcy złożyli swoje dary Panu Jezusowi." Ja Kacper (Aleksander Zdun) mirrę w darze niosę. Gorzka to mirra lecz słodka miłość. Kto Boga darzy z ufnością. Do Nieba wejdzie z pewnością". " Ja Melchior (Kamil Kopeć) przynoszę Dzieciątku wonne kadzidło. Niech w górę wznosi się ku Bogu. Zawiedzie do Nieba progu". " Ja Baltazar (Krzysztof Sanecki) niosę Dzieciątku szczere złoto. Niech każdy z nas będzie Bogu wierny na wzór złota a anioł złotymi zgłoskami zapisze go w księdze żywota". Wraz z królami w orszaku szły dzieci z Kółka Misyjnego siostry Fidelisy, przebrane w stroje z pięciu kontynentów. Po adoracji przy betlejemskiej stajence rozpoczęła się uroczysta liturgia Mszy Świętej, podczas której modlono się za misjonarzy. Po zakończeniu Eucharystii królowie rozdali sześćset szczodraków czyli  nadziewanych rogalików. Królowie chętnie pozowali do zdjęć, których tego dnia, z ich udziałem wykonano bardzo wiele. Zdjęcie z królami zrobil sobie nawet ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej.

Koncert kolęd w wykonaniu uczniów Niepaństwowej Szkoły Muzycznej Tarnobrzeg 11.01.2015 r.

W niedzielę po południu w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu odbył się koncert kolęd, podczas którego występował Konrad Bąk z Grębowa - uczeń Niepaństwowej Szkoły Muzycznej w Tarnobrzegu. Na koncert przyjechało z Grębowa wielu jego rówieśników - członków grębowskiej oazy, którzy chcieli usłyszeć kolędy pięknie wyśpiewane przez tarnobrzeską młodzież i przy okazji posłuchać swojego kolegi i animatora oraz pochwalić za wyjątkową pracowitość. Koncert kolęd był profesjonalnie przygotowany i prowadzony. Występowała w nim liczna grupa młodych, którzy rozwijają swoje możliwości wokalne i dzielą się owocami swej pracy z innymi. To wspaniałe, że dali z siebie wszystko a zachwycona widownia oraz gospodarz spotkania kolędowego ksiądz prałat Michał Józefczyk długo bili należne brawa.

Kolęda w przedszkolu 15.01.2015 r.

Grębowskie przedszkolaki radośnie powitały zaproszonych przez panią dyrektor Bogusławę Szewc i pracowników przedszkola księdza proboszcza Tomasza Kołodzieja i księdza katechetę Adama Kamińskiego, którzy przyszli z wizytą duszpasterską. Po wspólnej modlitwie i śpiewie kolęd ksiądz proboszcz udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa a następnie rozdał pamiątkowe obrazki.

Zbiórka elektrośmieci w parafii Grębów 16.01.2015 r.

W piątkowe popołudnie parafianie znosili na plac plebański zużyty sprzęt elektryczny i elektoniczny, który został w tym dniu zabrany przez firmę recyklingową. Współpracuje ona z fundacją: "Pomoc Kościołowi w potrzebie". Wierni z Grębowa znów bardzo chętnie odpowiedzieli na apel tej fundacji, która zbierając elektrozłom do przetworzenia i zyskując z tego środki wspiera nimi misjonarzy. Księża z Grębowa dziękują wszystkim, którzy włączyli się w tym roku w tę akcję. Jest ona swoistym dopełnieniem uroczystości Objawienia Pańskiego, kiedy to we wspólnocie parafialnej poświęcono w tym dniu wiele uwagi misjonarzom i zanoszono modlitwy w ich intencji.

Spotkanie opłatkowe KSM w parafii Stany koło Bojanowa 17.01.2015 r.

Zaproszenie przybyłych gości przez gospodarzy spotkania do stołu.

Dzielenie się świątecznym opłatkiem i składanie sobie życzeń.

Udział KSM Grębów w quizie Bożonarodzeniowym. Zdobyliśmy III miejsce.

Dzień Seniora w Grębowie 17.01.2015 r.

W sobotnie popołudnie, w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących spotkali się seniorzy z Grębowa. Przyszło ponad 400 mieszkańców i zaproszeni goście. Seniorzy nie kryli zadowolenia z możliwości uczestnictwa w spotkaniu. Czas umilał im występ pani Sekretarz Lidii Jurek oraz zespół Grębowianki. Znane przyśpiewki przypomniał Zespół Kalina, a do tańca przygrywała kapela ludowa. Dzień Seniora bardzo integruje miszkańców Grębowa, dlatego z roku na rok uczestniczy w nich coraz liczniejsza rzesza emerytów i rencistów. Organizacja spotkań wymaga wiele pracy, w którą angażują się pan wójt Kazimierz Skóra, pracownicy Urzędu Gminy, księża, wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły z dyrekcją na czele, pracownicy Gminnego Centrum Kultury, druhowie strażacy z OSP Grębów i liczne grono zaprzyjaźnionych osób. Wszystkim za zaangażowanie się w powodzenie imprezy należą się solenne podziękowania.

Grębowski Dzień Babci i Dziadka 21-22.01.2015 r.

Już w przeddzień święta grębowska młodzież oazowa spontanicznie przygotowała się do odwiedzin seniorów. Serdecznie przez nich witani oazowicze składali w ich domach życzenia i rozdawali własnoręcznie wykonane laurki, częstowali słodyczami i owocami. Starsi ludzie byli z tych odwiedzin bardzo zadowoleni. Niby nic a tyle radości. Również tradycyjnie w Dniu Babci i Dziadka nasi najmłodsi parafianie z przedszkola wystąpili dla swoich babć i dziadków w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury. Panie opiekunki 3-latków Agnieszka Chmielowiec, 4-latków Elżbieta Majdańska oraz 5-6 latków Halina Galek i Elżbieta Nowak przygotowały z małymi artystami program artystyczny dedykowany zebranym na widowni, z okazji ich święta.

Dzień Seniora w Jamnicy 24.01.2015 r.

Wspaniała kapela ludowa.

Niezapomniany skecz z serii: Przychodzi baba do lekarza.

Prace w prezbiterium kaplicy w Jamnicy 24.01.2015 r.

Kiedy parafianie z Jamnicy szykowali się na sobotnie uroczystości Dnia Seniora w kaplicy filialnej trwały intensywne prace odnawiające prezbiterium. Ze względu na zakres prac robotę rozłożono na trzy tygodnie. Większość chwali inicjatywę Jamniczan, którzy znani są z tego, że dbają o Dom Boży. 

Spotkanie z człowiekiem, który przeżył Auschwitz 27.01.2015 r.

We wtorkowy wieczór w dniu, w którym przypadła 70-ta rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gimnazjalistom z Zapolednika wraz z ich opiekunem księdzem Kamińskim udało się zobaczyć i posłuchać pana Mieczysława Szewca, który cudem przeżył w Auschwitz. Spotkanie to odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu i było połączone z projekcją filmu pt: "Wojenne losy". Film, który obejrzano stanowi dokument i świadectwo obozowych przeżyć pana Mieczysława. Choć obecnie zamieszkuje on w Tarnobrzegu to pochodzi z Zapolednika i w tej części grębowskiej parafii żyją jeszcze członkowie jego rodziny. Kontakt z człowiekim, który przeżył piekło na ziemi to żywa historia, o której trudno będzie tak szybko zapomnieć. Uczestnicy wyjazdu podjęli modlitwę w intencji pokoju.

94-letni pan Mieczysław Szewc (fot. Klaudia Tajs)

Spotkanie Koła Żywego Różańca Grębów 29.01.2015 r.

W auli Gminnego Centrum Kultury w Grębowie o godzinie 17.00 zorganizowano parafialne zebranie członkiń Róż Różańcowych. Prowadziła je pani Bogusława Szewc - Przełożona Róż. Przy stole omawiano Statut Bractwa Żywego Różańca. Zastanawiano się nad formami apostolatu różańcowego na terenie parafii w ciągu całego roku liturgicznego. Podejmowano dyskusję nad możliwościami realizowania wytyczonych przez siebie zadań i potrzebę wspomagania się przez członkinie z różnych Róż, wymianę informacji przez zelatorów i koordynację wspólnych poczynań w ramach duszpasterstwa parafialnego. Zastanawiano się nad propagowaniem modlitwy różańcowej i zachęcaniem do niej dzieci i młodzieży. Omawiano sprawę wyjazdów pielgrzymkowych. Po wspólnej debacie przyszedł czas na kolędowanie i poczęstunek. Na zakończenie spotkania odczytano fragment Pisma Świętego z listu św. Pawła Apostoła do Filipian zachęcającego do jedności i braterstwa. Odmówiono dziesiątek Różańca Świętego i modlitwę do Matki Bożej. Błogosławieństwo księdza proboszcza zwieńczyło półtora godzinne, przebiegające w miłej atmosferze spotkanie.

XX Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek Grębów 30.01.2015 r.

W piątek 30 stycznia odbył się jubileuszowy XX Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Na scenie przedstawiono 24 aranżacje Bożonarodzeniowych utworów, które zaprezentowali młodzi artyści przygotowani pod okiem instruktora GCK pana Piotra Jajko oraz opiekunów-nauczycieli. Były to wykonania solowe i zespołowe. Pan Kazimierz Skóra - Wójt Gminy Grębów oraz Dyrektor GCK pani Alicja Kubiak przekazali słodkie upominki wszystkim występującym oraz złożyli gratulacje i podziękowania dla opiekunów. Występy zdolnych dzieci i młodzieży oglądali zaproszeni na przegląd kolęd księża katecheci. Słowa uznania skierował do śpiewających i organizatorów muzycznej imprezy ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej.

Dzisiaj jest

czwartek,
29 października 2020

(303. dzień roku)

Święta

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni