Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
1419484

Oazowe ognisko z okazji Dnia Dziecka 1.06.2014 r.

Tradycyjnie z okazji Dnia Dziecka grupa oazowa z Grębowa organizuje na Górze Kopciowej ognisko. W tym roku nie zabrakło przygotowanych przez oazowiczów gier i zabaw na świeżym powietrzu. Był czas na śpiewanie pieśni oazowych, uczenie się gry na gitarze, wspólne rozmowy podczas pieczenia kiełbasek na kiju. Ognisko zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem opiekuna księdza Adama Kamińskiego. Podziękowania należą się Patrykowi i Gabrysiowi Dulom ze Szlacheckiej, którzy przygotowali siedzenia oraz drewno na ognisko.

Pierwszo sobotni czas modlitwy maryjnej z Jasnej Góry i Klonowego 7.06.2014 r.

Członkinie Róż Różańcowych z Grębowa udały się na II Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca do Częstochowy. Brały udział w modlitwie różańcowej na Wałach Jasnogórskich i uczestniczyły w Eucharystii pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Józefa Zawitkowskiego, zakończonej uroczystym aktem osobistego zawierzenia się Matce Bożej. W tym samym czasie z Grębowa, w duchowej łączności z pielgrzymami z Kół Różańcowych, wyruszyła z Rynku grupa młodzieży wraz z księdzem Adamem do miejsca, gdzie stoi figura Matki Bożej Różańcowej na skraju pól po wysiedlonej wsi Klonowe. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wyprawie. Po dotarciu na to miejsce, tam gdzie według ludowego przekazu modlitwa idzie prosto do Nieba, uczestnicy pielgrzymki rowerowej odmówili dziesiątkę Różańca Świętego, rozważając trzecią tajemnicę chwalebną Zesłania Ducha Świętego na Apostołów i Matkę Najświętszą w Wieczerniku, w przeddzień Uroczystości Zielonych Świąt. W modlitwach polecali intencje naszej parafii. Dziękujemy grupie modlitewnej za zaangażowanie i udział w wyjeździe.

Damian Nowak, Dominik Pasek, Olek Janeczko z ks. Adamem Kamińskim.

W wyprawie rowerowej uczestniczył też Paweł Kierski, który robił zdjęcia.

Droga do Figury Matki Bożej wiedzie przez pola i łąki.

Dominik Pasek, Olek Janeczko, ks. Adam i Paweł Kierski.

Uroczystości odpustowe w Jamnicy 9.06.2014 r.

W święto NMP Matki Kościoła o godzinie 18.00 parafianie z Jamnicy zgromadzili się na Mszy Świętej, by uprosić dla siebie i parafii obfitość Bożego błogosławieństwa i podziękować za otrzymane łaski. Mszę Świętą w intencji parafian koncelebrowali ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej, ksiądz wikariusz Adam Kamiński oraz ksiądz Marek Bednarz - wikariusz parafii Katedralnej w Sandomierzu, który wygłosił do wiernych Słowo Boże. O oprawę liturgiczną zadbał zespół Jamniczanki, miejscowi ministranci, dzieci i młodzież biorące czynny udział w procesji, mężczyźni niosący baldachim, członkinie Kółka Różańcowego z feretronem, pan organista Piotr Jajko i pani Lidia Jurek a także pan kościelny Roman Chyła. Otrzymali podziękowania od księdza proboszcza. Miłe słowa od niego usłyszeli na koniec uroczystości wierni licznie przybyli do świątyni. Podziękowanie złożył parafianom odpustowy kaznodzieja, który jak podkreślał w swym przemówieniu wielokrotnie korzystał z gościnności Jamniczan, zatrzymując się u nich na postoju w czasie sierpniowych, pieszych pielgrzymek ze Stalowej Woli na Jasną Górę. Zachęcał również do pieszego tegorocznego pielgrzymowania do Matki Bożej Częstochowskiej i korzystania z wakacyjnych ofert duszpasterskich z terenu Diecezji Sandomierskiej.

Dzieci z Kółka Różańcowego u Sióstr Służebniczek Dębickich w Grębowie 14.06.2014 r.

W sobotnie popołudnie siostry Służebniczki zaprosiły do siebie na przyklasztorne podwórko małych członków Kółka Różańcowego i Misyjnego oraz ich bliskich z rodziny na wspólną modlitwę różańcową przy figurce Matki Bożej. Po modlitwie i śpiewie, dzieci zostały ugoszczone smakołykami z klasztornej kuchni Siostry Bertilli i kiełbaskami z grila, przygotowanymi przez Siostrę Jeremiaszę. Potem uczestniczyły w katechezie Siostry Fidelisy, która przybliżała słuchaczom postać błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, w związku z dwusetną rocznicą jego śmierci. Siostry zadbały również o czas na wspólne gry i zabawy z małymi uczestnikami spotkania w ogrodzie klasztornym. To był rzeczywiście udany Piknik Edmundowski. Na spotkaniu ks. Adam zachęcał do zakładania w Grębowie internetowych Kółek Różańcowych po to, by moblizować dzieci i młodzież do odmawiania Różańca. 

Poświęcenie kapliczki w Nowym Grębowie 16.06.2014 r.

Dzień po Niedzieli Trójcy Przenajświętszej 15 czerwca a w wigilię wspomnienia Świętego Brata Alberta Chmielowskiego i uroczystości odpustowych w Nowym Grębowie na prośbę mieszkających tam parafian ksiądz Adam Kamiński poświęcił kapliczkę Świętej Trójcy, wykonaną z okazji zbliżającej się 70-tej rocznicy wypędzenia dziedzica Seweryna Dolańskiego i jego żony z dworu. Niebawem rozpoczną się prace remontowe ich kaplicy grobowej na cmentarzu parafialnym w Grębowie. Krzywda ludzka jakiej doznała ta rodzina skłania współczesnych mieszkańców, parafian Grębowa do zachowania pamięci o tych ludziach i ich dobrych czynach.

Modlitwa przy kapliczce za ś.p. Teresę i Seweryna Dolańskich.

Moment poświęcenia kapliczki.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników modlitewnego spotkania.

Kapliczka prezentuje się okazale.

Odpust ku czci Świętego Brata Alberta Nowy Grębów 17.06.2014 r.

Parafianie z Nowego Grębowa i Zapolednika licznie zgromadzili się w kaplicy pw. Świętego Brata Alberta Chmielowskiego na wieczorną odpustową Eucharystię pod przewodnictwem ks. dr Tomasza Cubera - wikariusza parafii Świętej Barbary w Tarnobrzegu, który wygłosił do wiernych Słowo Boże. Liturgię uświetnili: ministranci, zespół śpiewaczy Kalina z Zapolednika wraz z panem organistą Piotrem Jajko, poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej z Zapolednika, panie niosące feretron podczas procesji i dziewczynki sypiące kwiatki. Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie liturgii oraz za piękne przystrojenie wnętrza kaplicy misternie wykonanymi bukietami kwiatów, serdecznie dziękował ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej, życząc obfitości Bożych łask. Ksiądz proboszcz zauważył, że na drzewie przy drodze do kaplicy została zawieszona drewniana kaliczka Trójcy Świętej, dedykowana Teresie i Sewerynowi Dolańskim, przedwojennym właścicielom Grębowa. Autorem kapliczki jest parafianin z Nowego Grębowa, pan Marek Drozd. Kapliczkę uroczyście poświęcał 16. 06. 2014 r. dzień po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej a w wigilię uroczystości odpustowych w Nowym Grębowie ksiądz wikariusz Adam Kamiński, gromadząc ze sobą liczną grupę wiernych na wspólną modlitwę i obrzęd poświęcenia.

Zespół Kalina z Zapolednika odpowiadał za oprawę muzyczną uroczystości.

Udział młodzieży z Grębowa w Finale Festiwalu "Eutrapelia" w Stalowej Woli 18.06.2014 r.

W środę rano osiemnastu uczniów wraz z ks. Adamem Kamińskim wyruszyło busem z Grębowskiego Rynku do Stalowej Woli, aby wziąść udział w XVII Finale Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej "Eutrapelia". O godzinie 9.30 nasza młodzież uczestniczyła we Mszy świętej koncelebrowanej w kościele p.w. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli, której przewodniczył J.E. Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii nawiązał do programów artystycznych przygotowanych przez młodzież. Ich zaangażowanie się w przedstawienia ukazały piękno ich wnętrza. Kto kocha Boga, kocha piękno, kocha kulturę. Najważniejszy jest rozwój duchowy, który uwidacznia się w konkretnych, dobrych akcjach. Po Eucharystii o godzinie 11.00 uczestnicy Eutrapelii przemieścili się do budynku Miejskiego Domu Kultury, na dalszy ciąg programu. Nasi uczniowie w holu Domu Kultury przygotowali prezentację swojej działalności na specjalnie zrobionych i udekorowanych tablicach, zawierających informacje o spektaklu pt: "Nie da się utopić Ewangelii", o postaci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. To przedstawienie odbyło się w GCK w Grębowie w grudniu ubiegłego roku. Brało w nim udział 35 uczniów ZSO z Grębowa. Uczniowie rozdawali scenariusze swojego przedstawienia i udzielali wywiadu lokalnej stacji telewizyjnej. Uczestnicy Festiwalu wzięli udział w koncercie pt: "Polonia semper fidelis". Zadowoleni po południu wrócili do swoich domów z dyplomami i nagrodami, które osobiście wręczał im Ks. Bp. Krzysztof Nitkiewicz. 

Finał "Eutrapelii" rozpoczął się przy Eucharystycznym Stole.

Wystawa prezentująca działalność grębowskiej młodzieży na scenie.

W czasie prezentacji młodzież udzielała wywiadu i rozdawała scenariusz przedstawienia o bł. ks. Jerzym Popiełuszce.

Rozpoczęcie remontu kaplicy cmentarnej rodziny Dolańskich w Grębowie 18.06.2014 r.

Od rana zdemontowano ogrodzenie okalające kaplicę cmentarną i ustawiono wokół niej rusztowania, w celu zbijania starych tynków. Od maja w parafii trwają zbiórki pieniędzy na tę długo oczekiwaną inwestycję. W końcu prace ruszyły z miejsca. Elewacja zewnętrzna kaplicy na cmentarzu wymagała już natychmiastowej naprawy. Nawiedzający cmentarz parafianie cieszą się, że kaplica, w której zostali pochowani fundatorzy murowanego kościoła w Grębowie wreszcie doczeka się profesjonalnego remontu.

Wejście do kaplicy grobowej Rodziny Dolańskich.

Remont elewacji zewnętrznej kaplicy cmentarnej.

Odtwarzanie elewacji zewnętrznej kaplicy.

Boże Ciało w Grębowie 19.06.2014 r.

Po Mszy świętej z godziny 10.00 kapłani i wierni wyruszyli w procesji z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Pierwszy ołtarz naprzeciwko budynku Banku Spółdzielczego postawili parafianie z Miętnego, drugi naprzeciwko domu rodziny Motasów parafianie z Sokoła. Trzeci ołtarz ustawiono obok domu rodziny Gurbielów a czwarty przy Gminnym Centrum Kultury. Te ołtarze przyozdobili parafianie z Kąta. Na koniec uroczystej procesji ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej serdecznie dziękował Panu Bogu za słoneczną pogodę a parafianom za liczny udział i zaangażowanie. 

Wyjazd grupy młodzieżowej z Grębowa na Wielki Koncert Ewangelizacyjny Rzeszów 19.06. 2014 r.

W uroczystość Bożego Ciała w Parku Sybiraków w Rzeszowie odbył się koncert "Jednego Serca, Jednego Ducha". Wzięło w nim udział ponad 20 tysięcy osób. W tłumie zgromadzonych pojawili się przedstawiciele młodzieży z Grębowa: Michał i Karolina Żaczek, Kamil Nowak, Paulina Rutyna, Konrad Bąk i Kamil Surma - Prezes grębowskiego oddziału KSM. Przyjechali wraz z ks. Adamem Kamińskim. Po trudach ze znalezieniem miejsca parkingowego przyjezdni Grębowianie szybko dotarli na miejsce koncertu. Tam wysłuchali pieśni uwielbienia w wykonaniu afrykańskich artystów z Wybrzeża Kości Słoniowej - grupy Claret Gospel oraz rodzimych wykonawców piosenek religijnych. W trakcie muzycznego przedstawienia na scenę uroczyście wniesiono krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej. Ksiądz Biskup Diecezji Rzeszowskiej Jan Wątroba odczytał pozdrowienia od papieża Franciszka. Wspaniała atmosfera na tym festiwalu chrześcijańskiej wiary udzieliła się wszystkim zebranym. Zadowoleni oazowicze oraz Prezes KSM bezpiecznie powrócili wieczorem do swoich domów podkreślając, że jeszcze nigdy w czymś takim nie brali udziału.

W koncercie uczestniczyli hierarchowie Kościoła wraz z wiernymi.

Tłumy wiernych uczestniczących w koncercie.

Wykonawcy koncertu na scenie.

Grupa Claret Gospel podbiła serca uczestników koncertu.

Zakończenie roku szkolnego w Grębowie i oazowe wyjazdy na wakacjach 27.06.2014 r.

W tym roku z Grębowa po zakończonej nauce wyjechali na oazowe turnusy rekolekcyjne od 28 czerwca do 14 lipca następujący parafianie: rodzeństwo Anita i Wojtuś Jakusowie na I turnus Oazy Dzieci Bożych do Niemienic, następnie Konrad Bąk na II stopień Oazy Nowego Życia do Skorodnego oraz Michał Żaczek. Pojedzie on w drugim terminie tj. od 15 do 30 lipca do Rzepedzi koło Komańczy również na II stopień ONŻ. Jego młodsza siostra Marysia pojedzie z nim tam na Oazę Dzieci Bożych. Podczas turnusów wakacyjnych posługę animatorską pełni Paulina Rutyna z Miętnego. Młodym życzymy Bożego błogosławieństwa i nieustającej opieki Matki Kościoła.

Spotkanie w Jeziórku 29.06.2014 r.

Ostatnia niedziela czerwca to dzień dorocznego spotkania byłych mieszkańców wsi Jeziórko. Większość przesiedlono do Tarnobrzega. Nieliczni  z dawnej Jeziórskiej Królewszczyzny zamieszkali w Grębowie i to właśnie ci ludzie byli w tym roku odpowiedzialni za przygotowanie spotkania. Najpierw została sprawowana Msza święta z udziałem księdza prałata Michała Józefczyka - proboszcza parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu oraz księdza Sylwestra Dula pochodzącego z Jeziórka. Do Mszy świętej posługiwali Damian Duma i Kamil Surma z oddziału KSM z Grębowa. W czasie liturgii i po jej zakończeniu grała zaproszona na to spotkanie orkiestra. Ogranizatorzy przygotowali dla wszystkich smaczny poczęstunek. Dobra, słoneczna pogoda i panująca atmosfera w gronie uczestników sprzyjała wspólnej zabawie i biesiadowaniu do późnego wieczora.

Drewniana kapliczka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy jest ciągle przyozdabiana przez Marię i Józefa Kołodziejów z Jeziórka.

Kapliczka Trójcy Świętej w Jeziórku. Pragnieniem jej fundatora pana Arkadiusza Skaby było, aby została ustawiona w miejscu po byłej kaplicy.

Teren gdzie stała kaplica został uporządkowany przez dawnych mieszkańców Jeziórka.

Matka Boska Nieustającej Pomocy odbiera należną cześć od Jej wiernych czcicieli.

Przed kapliczką Matki Boskiej powstał ogródek różnokolorowych kwiatów.

Kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej ustawiona z okazji jubileuszu 30-tej rocznicy pielgrzymowania ze Stalowej Woli na Jasną Górę.

Dzisiaj jest

czwartek,
29 października 2020

(303. dzień roku)

Święta

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni