Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
1331792

Słodkie rogale Szczodraki w Święto Trzech Króli w Grębowie

W Święto Objawienia Pańskiego, popularnie nazywanego Świętem Trzech Króli ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej ożywił zapomnianą tradycję obdarowywania kolędników słodkimi rogalami zwanymi Szczodrakami. Powrót do zwyczaju z domieszką nowego, współczesnego blasku spodobał się parafianom a szczególnie najmłodszym, którzy wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, podczas Mszy Świętej o godzinie 11.00.

Młodzi Grębowianie w Tarnobrzegu oraz w Tuszowie Narodowym 11.01.2014 r.

Sobotnie popołudnie 11 stycznia 2014 obfitowało w interesujące zajęcia młodych parafian w związku ze spotkaniami tego dnia ruchów i stowarzyszeń katolickich na terenie naszej diecezji. Zaczęło się od wyjazdu do parafii św. Barbary w Tarnobrzegu, gdzie miało miejsce spotkanie z Oazą Rodzin. Młodzi, głównie członkowie KSM obejrzeli ośrodek oazowy, do którego przyjeżdzają oazowicze z Grębowa. Pomodlili się w kościele w intencji rodzin i odjechali do Tuszowa Narodowego, gdzie odbywało się spotkanie opłatkowe oddziałów KSM. Po Mszy Świętej w kościele parafialnym organizatorzy przygotowali w Domu Strażaka spektakl jasełkowy, uroczystą kolację, konkurs kolędowy oraz zachęcali przybyłych gości do wspólnego śpiewania kolęd. Na zakończenie ks. Jerzy Skimina poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego i udzielił Bożego błogosławieństwa. Nasza młodzież wróciła do swych domów zadowolona, ciesząc się głównie z tego, że poznała wiele druhen i druhów zrzeszonych w KSM-ie Diecezji Sandomierskiej. 

Odwiedziny grupy wolontariuszy z SKC w tarnobrzeskim DPS 13.01.2014 r.

Należący do Szkolnego Koła Caritas w Grębowie Dominika Wasilewska, Sara Stadnik, Hubert Bąba, Piotr Hadryś, Katarzyna Ciba wraz z ks. Adamem Kamińskim odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kurasia 7 w Tarnobrzegu. Spotkanie rozpoczęło się w kaplicy DPS a następnie indywidualnie w pokojach mieszkalnych, gdzie można było poświęcić trochę czasu na rozmowę z konkretnymi osobami, którzy chętnie udzielali odpowiedzi na pytania młodzieży. Uczniowie oglądnęli sale terapii zajęciowej, świelicę i galerię prac podopiecznych domu. Spotkali się z personelem obsługującym DPS i panią dyrektor, która namawiała do powtórnych odwiedzin.   

Niecodzienna lekcja historii w Grębowie 16.01.2014 r.

W dniu Ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu we wspólnocie Kościoła, jakie w tym roku miały miejsce w Sandomierzu w świetlicy szkolnej w Grębowie odbyło się spotkanie księdza katechety Adama Kamińskiego z młodzieżą, której zaprezentował grębowskie sylwetki Sprawiedliwych Wśród  Narodów Świata - nieżyjące już małżeństwo Marię i Edwarda Winiarskich, mieszkańców Starego Palędzia. Oboje podczas okupacji hitlerowskiej dali schronienie i uratowali życie żydowskiej rodzinie Komito, za co w 1994 roku otrzymali medal z napisem: "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat" oraz honorowe obywatelstwo Izraela. Parę lat temu potomkowie ocalonych Żydów odwiedzili pana Winiarskiego, pozostawiając pamiątkowe zdjęcia. 

Edward Winiarski

Edward Winiarski, Judi Garfinkiel i jej córka Ariel.

Przegląd kolęd i pastorałek 16.01.2014 r.

Grębowski Dzień Babci i Dzień Dziadka 21-22.01.2014 r.

We wtorkowe przedpołudnie 21 stycznia najmłodsi parafianie z przedszkola trzy i czterolatkowie zaprosili swoje babcie i dziadków do sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury na występ poświęcony dla nich. Były wierszyki i piosenki płynące z dziecięcych serc i łzy wzruszenia naszych seniorów. Panie przedszkolanki Elżbieta Majdańska i Anna Bednarz przygotowały trzylatków do występu a panie Halina Galek oraz Mariola Dębowska przygotowały dzieci czteroletnie. Ich praca została doceniona gromkimi oklaskami widowni i podziękowaniem obecnego na uroczystości pana wójta Kazimierza Skóry. Między czasie w Grębowie grupa wolontariuszy z Konradem Bąkiem z Młodzieżowej Rady Gminy Grębów odwiedzali domy babć i dziadków, którzy ze względów zdrowotnych nie mogli brać udziału w uroczystościach w Gminnym Centrum Kultury. Młodzież pamiętała o wielu ludziach starszych, przynosząc im do domu wcześniej przygotowane laurki z okolicznościowym wierszykiem oraz słodycze. Młodzi przekonali się jak prawdziwe jest powiedzenie ś.p. Ks. Jana Twardowskiego - "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą", gdy dowiedzieli się o śmierci grębowskiego stulatka, pana Władysława Dumy, pragnąc go odwiedzić w Dniu Dziadka, a w Dzień Babci przechodzili przez Grądek obok jego domu, gdzie tego właśnie dnia przyszła po niego śmierć. W Dniu Babci o godzinie 14.00 grupy pięcio i sześciolatków pod opieką pań przedszkolanek Elżbiety Nowak, Marioli Dębowskiej i Agnieszki Chmielowiec przedstawiły w GCK Jasełka, które podobały się oglądającym. Gratulacje najmłodszym i życzenia seniorom złożyła obecna na występie pani sekretarz Urzędu Gminy w Grębowie Lidia Jurek. Podczas wieczornej Eucharystii w kościele parafialnym księża polecali w modlitwie wszystkich starszych parafian, życząc im zdrowia oraz miłości dzieci i wnuków.    

Odwiedziny w oratorium św. Jana Bosko 31.01.2014 r.

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Bosko, który swoje życie poświęcił dla dzieci i młodzieży. Stąd wziął się pomysł, żeby odwiedzić parafię salezjańską w Rzeszowie. Paru młodych śmiałków z naszej parafii pojechało autobusem z przesiadką w Tarnobrzegu do tego miasta, aby przekonać się jak posługują księża z parafii Opatrzności Bożej. Dzięki temu spotkaniu wykorzystali czas na wspólny pobyt na lodowisku. W tym dniu pogoda okazała się łaskawa. Zelżał mróz. Mocno świeciło słońce. Uczestnicy wyjazdu wrócili zadowoleni. 

Dzisiaj jest

piątek,
03 kwietnia 2020

(94. dzień roku)

Święta

Piątek, V Tydzień Wielkiego Postu
Rok A, II
Dzień Powszedni