Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
1416186

Słodkie rogale Szczodraki w Święto Trzech Króli w Grębowie

W Święto Objawienia Pańskiego, popularnie nazywanego Świętem Trzech Króli ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej ożywił zapomnianą tradycję obdarowywania kolędników słodkimi rogalami zwanymi Szczodrakami. Powrót do zwyczaju z domieszką nowego, współczesnego blasku spodobał się parafianom a szczególnie najmłodszym, którzy wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, podczas Mszy Świętej o godzinie 11.00.

Młodzi Grębowianie w Tarnobrzegu oraz w Tuszowie Narodowym 11.01.2014 r.

Sobotnie popołudnie 11 stycznia 2014 obfitowało w interesujące zajęcia młodych parafian w związku ze spotkaniami tego dnia ruchów i stowarzyszeń katolickich na terenie naszej diecezji. Zaczęło się od wyjazdu do parafii św. Barbary w Tarnobrzegu, gdzie miało miejsce spotkanie z Oazą Rodzin. Młodzi, głównie członkowie KSM obejrzeli ośrodek oazowy, do którego przyjeżdzają oazowicze z Grębowa. Pomodlili się w kościele w intencji rodzin i odjechali do Tuszowa Narodowego, gdzie odbywało się spotkanie opłatkowe oddziałów KSM. Po Mszy Świętej w kościele parafialnym organizatorzy przygotowali w Domu Strażaka spektakl jasełkowy, uroczystą kolację, konkurs kolędowy oraz zachęcali przybyłych gości do wspólnego śpiewania kolęd. Na zakończenie ks. Jerzy Skimina poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego i udzielił Bożego błogosławieństwa. Nasza młodzież wróciła do swych domów zadowolona, ciesząc się głównie z tego, że poznała wiele druhen i druhów zrzeszonych w KSM-ie Diecezji Sandomierskiej. 

Odwiedziny grupy wolontariuszy z SKC w tarnobrzeskim DPS 13.01.2014 r.

Należący do Szkolnego Koła Caritas w Grębowie Dominika Wasilewska, Sara Stadnik, Hubert Bąba, Piotr Hadryś, Katarzyna Ciba wraz z ks. Adamem Kamińskim odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kurasia 7 w Tarnobrzegu. Spotkanie rozpoczęło się w kaplicy DPS a następnie indywidualnie w pokojach mieszkalnych, gdzie można było poświęcić trochę czasu na rozmowę z konkretnymi osobami, którzy chętnie udzielali odpowiedzi na pytania młodzieży. Uczniowie oglądnęli sale terapii zajęciowej, świelicę i galerię prac podopiecznych domu. Spotkali się z personelem obsługującym DPS i panią dyrektor, która namawiała do powtórnych odwiedzin.   

Niecodzienna lekcja historii w Grębowie 16.01.2014 r.

W dniu Ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu we wspólnocie Kościoła, jakie w tym roku miały miejsce w Sandomierzu w świetlicy szkolnej w Grębowie odbyło się spotkanie księdza katechety Adama Kamińskiego z młodzieżą, której zaprezentował grębowskie sylwetki Sprawiedliwych Wśród  Narodów Świata - nieżyjące już małżeństwo Marię i Edwarda Winiarskich, mieszkańców Starego Palędzia. Oboje podczas okupacji hitlerowskiej dali schronienie i uratowali życie żydowskiej rodzinie Komito, za co w 1994 roku otrzymali medal z napisem: "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat" oraz honorowe obywatelstwo Izraela. Parę lat temu potomkowie ocalonych Żydów odwiedzili pana Winiarskiego, pozostawiając pamiątkowe zdjęcia. 

Edward Winiarski

Edward Winiarski, Judi Garfinkiel i jej córka Ariel.

Przegląd kolęd i pastorałek 16.01.2014 r.

Grębowski Dzień Babci i Dzień Dziadka 21-22.01.2014 r.

We wtorkowe przedpołudnie 21 stycznia najmłodsi parafianie z przedszkola trzy i czterolatkowie zaprosili swoje babcie i dziadków do sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury na występ poświęcony dla nich. Były wierszyki i piosenki płynące z dziecięcych serc i łzy wzruszenia naszych seniorów. Panie przedszkolanki Elżbieta Majdańska i Anna Bednarz przygotowały trzylatków do występu a panie Halina Galek oraz Mariola Dębowska przygotowały dzieci czteroletnie. Ich praca została doceniona gromkimi oklaskami widowni i podziękowaniem obecnego na uroczystości pana wójta Kazimierza Skóry. Między czasie w Grębowie grupa wolontariuszy z Konradem Bąkiem z Młodzieżowej Rady Gminy Grębów odwiedzali domy babć i dziadków, którzy ze względów zdrowotnych nie mogli brać udziału w uroczystościach w Gminnym Centrum Kultury. Młodzież pamiętała o wielu ludziach starszych, przynosząc im do domu wcześniej przygotowane laurki z okolicznościowym wierszykiem oraz słodycze. Młodzi przekonali się jak prawdziwe jest powiedzenie ś.p. Ks. Jana Twardowskiego - "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą", gdy dowiedzieli się o śmierci grębowskiego stulatka, pana Władysława Dumy, pragnąc go odwiedzić w Dniu Dziadka, a w Dzień Babci przechodzili przez Grądek obok jego domu, gdzie tego właśnie dnia przyszła po niego śmierć. W Dniu Babci o godzinie 14.00 grupy pięcio i sześciolatków pod opieką pań przedszkolanek Elżbiety Nowak, Marioli Dębowskiej i Agnieszki Chmielowiec przedstawiły w GCK Jasełka, które podobały się oglądającym. Gratulacje najmłodszym i życzenia seniorom złożyła obecna na występie pani sekretarz Urzędu Gminy w Grębowie Lidia Jurek. Podczas wieczornej Eucharystii w kościele parafialnym księża polecali w modlitwie wszystkich starszych parafian, życząc im zdrowia oraz miłości dzieci i wnuków.    

Odwiedziny w oratorium św. Jana Bosko 31.01.2014 r.

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Bosko, który swoje życie poświęcił dla dzieci i młodzieży. Stąd wziął się pomysł, żeby odwiedzić parafię salezjańską w Rzeszowie. Paru młodych śmiałków z naszej parafii pojechało autobusem z przesiadką w Tarnobrzegu do tego miasta, aby przekonać się jak posługują księża z parafii Opatrzności Bożej. Dzięki temu spotkaniu wykorzystali czas na wspólny pobyt na lodowisku. W tym dniu pogoda okazała się łaskawa. Zelżał mróz. Mocno świeciło słońce. Uczestnicy wyjazdu wrócili zadowoleni. 

Dzisiaj jest

środa,
21 października 2020

(295. dzień roku)

Święta

Środa, XXIX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni