Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń:
1419469

Dzieci z Kółka Różańcowego u Sióstr Służebniczek Dębickich w Grębowie 02.10.2013 r.

Dnia drugiego października 2013 roku, o godzinie 15.30 uczniowie szkoły podstawowej w Grębowie, pragnący modlić się wspólnie na różańcu zgromadzili się wraz z dorosłymi opiekunami u sióstr zakonnych przy figurze Matki Bożej Niepokalanej w przyklasztornym ogrodzie. Tam wspólnie odmówili dziesiątek różańca świętego, nawiązując w ten sposób do idei Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, które zakładała Madzia Buczek. Siostry zaprosiły uczestników spotkania do kaplicy na chwilę adoracji Pana Jezusa, a potem katechetka s. Fidelisa podjęła rozmowę z rodzicami, aby zachęcali swoje dzieci do modlitwy różańcowej, dopilnowali  ich uczestnictwo w nabożeństwie różańcowym w kościele a nawet modlili się wspólnie z dziećmi. W tym samym czasie dzieci pozostawały pod opieką pozostałych sióstr, które przygotowały dla swoich gości słodki upominek na zakończenie spotkania. 

Spotkanie przy ognisku uczniów Szkolnego Koła Caritas w Grębowie 03.10.2013 r.

W czwartkowe popołudnie uczniowie zrzeszeni w kole SKC zorganizowali spotkanie przy ognisku w Małpim Gaju w Grębowie. To spotkanie wynikło z inicjatywy członków grupy charytatywnej, która chciała się lepiej poznać i porozmawiać na temat działań grupy w okresie jesienno-zimowym. Młodzież zaplanowała wiele akcji, które systematycznie będzie realizować. Podjęto myśl współdziałania w przedsięwzięciu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Grębowie, zbierania datków na terenie gminy na rzecz podopiecznych Hospicjum im. Świętego Ojca Pio w Tarnobrzegu. W ognisku uczestniczył ksiądz katecheta Adam Kamiński - opiekun koła, który zachęcał młodych Grębowian do ofiarnego angażowania się na rzecz potrzebujących duchowego wsparcia i konkretnej pomocy.

Wyjazd na III Diecezjalny Zjazd Kół Żywego Różańca 05.10.2013 r.

W sobotni poranek parafianie wraz z ks. Adamem Kamińskim i siostrą Bertillą wyruszyli pełnym autokarem do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach, aby wziąść udział w programie III Diecezjalnego Zjazdu Kół Żywego Różańca. Punktem kulminacyjnym spotkania była sprawowana Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, który dziękował pielgrzymom za przybycie. Nasi parafianie wykorzystali dobrze czas pobytu w Sulisławskim Sanktuarium na modlitwie w murach świątyni, przed obrazem Matki Bożej Bolesnej. Uczestniczyli również w spotkaniach integracyjnych z członkami Róż Różańcowych z innych parafii a przed wyjazdem wysłuchali do końca koncertu zespołu śpiewaczego z Jeżowego mimo przenikliwego już chłodu. Pielgrzymi powrócili do swoich domów umocnieni duchowo i zadowoleni. 

Młodzież oazowa z Grębowa na Tarnobrzeskim Wieczorze Uwielbienia 07.10.2013 r.

Tarnobrzeski Wieczór Uwielbienia od listopada 2011 roku wpisał się na stałe w realizację programu formacji młodzieży zrzeszonej w oazowym Ruchu Światło - Życie w Grębowie. Tym razem do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na wieczorną Eucharystię i adorację przyjechali wraz z księdzem Adamem Kamińskim Paulina Bartman, Marysia i Ania Saja oraz Konrad Bąk. Obecne spotkanie było pierwszym od zakończenia tegorocznych wakacji i zostało ono w całości przeprowadzone przez księdza prałata Michała Józefczyka. Grębowscy oazowicze czekali na to modlitewne spotkanie, aby móc adorować Pana Jezusa wspólnie z wieloma innymi rówieśnikami, z którymi chcieli się również zobaczyć i serdecznie przywitać. Okazuje się, że po dwóch latach takich tarnobrzeskich zjazdów stali się już dla siebie dobrymi znajomymi a nawet  przyjaciółmi. Miło im było spotkać się znowu przy kościele i porozmawiać oraz powspominać wcześniejsze Wieczory Uwielbienia, które prowadził wraz z grupą ewangelizacyjną ksiądz Tadeusz Janda. Kaplica, gdzie sprawowana była Msza święta a potem nabożeństwo stała się dla młodych przestrzenią spotkania z Chrystusem. Wyznawana przez siebie wiara, zrodzona w dialogu z Nim uświadomiła uczestnikom spotkania siłę jedności oraz to, że nie są wierzącymi samotnie, lecz przez przyjęty Chrzest są członkami tej wielkiej rodziny jaką jest Kościół, i to, że właśnie wiara wyznawana przez wspólnotę Ludu Bożego daje im pewność w osobistym wyznawaniu wiary. Trzeba zawsze dziękować Bogu za dar Kościoła. On pozwala nam postępować w pewności wiary, która daje nam prawdziwe życie. Młodzież będąca pod wrażeniem spotkania postanowiła kontynuować je w najbliższych miesiącach, zachęcając swoich kolegów i koleżanki do udziału we wspólnym chwaleniu Boga spontaniczną modlitwą serca i radosnym śpiewem.

Odwiedziny młodzieży z grupy charytatywnej w Hospicjum Św. Ojca Pio w Tarnobrzegu 08.10.2013 r.

Reprezentanci ze Szkolnego Koła Caritas, przewodnicząca Sara Stadnik oraz młodzi wolontariusze Jakub Kuchta, Hubert Bąba, Magdalena Pliszka oraz Jowita Drozd odwiedzili podopiecznych hospicjum im. św. O.Pio w Tarnobrzegu w ramach obchodzonego w Kościele Tygodnia Miłosierdzia. Panie Elżbieta Wojtaszek oraz Urszula Stępień oprowadziły młodzież po całym kompleksie hospicjum, opowiadając o swojej pracy i poświęceniu dla osób starszych, chorych i niedołężnych. Młodzi wolontariusze mieli okazje porozmawiać z przebywającą w domu hospicyjnym 102 letnią panią Julią Sondej i z innymi pacjentami czy to w ich pokojach czy w sali terapii zajęciowej lub rehabilitacyjnej. Mogli również spotkać się z pracownikami posługującymi w hospicjum, personelem medycznym i tarnobrzeskimi wolontariuszami. Dwugodzinna lekcja niesienia miłosierdzia zakończyła się wspólną modlitwą w kaplicy a następnie w hospicyjnej stołówce.

Grębowskie obchody XXX-lecia wydania przez Stolicę Apostolską Karty Praw Rodziny 12.10.2013 r.

W sobotę 12 października 2013 r. Mszą Świętą o godzinie 9.00 rozpoczęło się spotkanie w Katedrze Sandomierskiej, z okazji Dnia Maryjnego w Roku Wiary oraz 30-lecia wydania przez Stolicę Apostolską Karty Praw Rodziny. W Sandomierzu obecni byli ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej wraz z delegacją rodzin naszej parafii. Po zakończonej Eucharystii wysłuchali okolicznościowych wykładów w Domu Katolickim. Po południu w kościele parafialnym w Grębowie odbyło się nabożeństwo różańcowe, gdzie poszczególne tajemnice wraz z rozważaniami prowadziły rodziny ze swoimi dziećmi lub wnukami. Wierni licznie zgromadzeni na modlitwie polecali rządzących, aby poprzez mądre ustawy wspierali rodziny. Parafianie modlili się za małżeństwa, aby żyły w zgodzie i miłości i nie były pozbawiane pomocy we wszystkich doczesnych potrzebach. Zanoszono również modlitwy w intencji rodzin, które przeżywają problemy i są dotknięte cierpieniem. Pamiętano w modlitwie o narzeczonych i zaręczonych, aby poważnie przygotowali się do zawarcia małżeństwa a także o tych spośród parafialnej rodziny, którzy odeszli już do wieczności. Wieczorem ksiądz Adam Kamiński wraz z grupą młodzieży oazowej zorganizował wyjazd do Tarnobrzega, aby tam w kościele Św. Barbary uczestniczyć w koncercie kapeli  " Góralska Hora ", która swój śpiew i muzykę zadedykowała błogosławionemu Janowi Pawłowi II. Działo się to w przeddzień organizowanego w Kościele w Polsce XIII Dnia Papieskiego.   

Hołd parafian grębowskich dla Fatimskiej Pani 13.10.2013 r.

Przez całą niedzielę dokonywały się na terenie parafii zbiórki pieniężne na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", w związku z przypadającym XIII Dniem Papieskim. Podczas Mszy Świętych do południa ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej serdecznie zapraszał wiernych na popołudniową modlitwę różańcową, w duchowej łączności z Papieżem Franciszkiem, który poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. O godzinie 16.30 parafianie licznie zebrali się w świątyni na nabożeństwo maryjne, które w związku z tym wydarzeniem, miało niecodzienną oprawę. Przybyły całe rodziny, młodzież i dzieci, bractwo różańcowe, ministranci i lektorzy.  Różaniec przed figurą Matki Bożej  rozpoczęły "dzieci fatimskie": Franciszek - Mateusz Stadnik, Łucja - Wiktoria Wilk i Hiacynta - Aleksandra Kolano, przebrane w stroje z epoki. Matce Bożej Fatimskiej ofiarowały swoje intencje i białe róże. Modlitwę wraz z rozważaniami przeplatano pieśniami maryjnymi, w wykonaniu członkiń zespołu  Grębowianki oraz Karoliny Białej, wspieranej przez zespół oazowy, przy akompaniamencie gitarzysty Patryka Bednarza. Wieczorną Eucharystię celebrował ksiądz rodak Wiesław Marszałek, szczęśliwy, że mógł się modlić przy ołtarzu z parafianami w tym szczególnym dla wszystkich czcicieli Maryji dniu. Na zakończenie ksiądz Tomasz Kołodziej serdecznie dziękował wszystkim, którzy przyczynili się swoją obecnością i przygotowaniem, do podkreślenia wydarzeń tego maryjnego dnia.

35 rocznica wyboru błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II.

W środę 16 października 2013 roku, po wieczornej Mszy Świętej parafianie udali się na nabożeństwo różańcowe przed pomnik błogosławionego Jana Pawła II, by w ten sposób zaznaczyć 35 rocznicę wyboru Ojca Świętego - naszego Rodaka na Stolicę Piotrową w Rzymie. Modlitwa przeplatana była śpiewem ku czci Matki Bożej w wykonaniu miejscowej grupy oazowej. Nie zabrakło ulubionej pieśni papieża Polaka - "Barka". Różaniec poprowadził ks. Adam Kamiński a poszczególne tajemnice odmawiały Róże Różańcowe, dzieci wraz z siostrą Fidelisą, ministranci i lektorzy oraz oaza. Modlitewne spotkanie było dla wszystkich uczestników wielkim przeżyciem i łączyło się ze wspomnieniami tamtego poniedziałkowego wieczoru 35 lat temu, kiedy ogłoszono z balkonu bazyliki Św. Piotra na Watykanie: "Habemus Papam". Historię tamtych wydarzeń przypomniał na zakończenie nabożeństwa ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej, który równocześnie podziękował parafianom za ich liczną obecność na wspólnej modlitwie.

Ognisko Szkolnego Koła Caritas 17.10.2013r.

Po nabożeństwie różańcowym w kaplicy pw. Św. Brata Alberta w Nowym Grębowie uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas zgromadzili się na wcześniej przygotowanym ognisku w Małpim Gaju, aby pobyć wspólnie, nacieszyć się pierwszymi dobrymi rezultatami z przeprowadzonych pod hasłem akcji: "Wiara wyrażana w czynach". Pomysłodawcą i organizatorem tych szlachetnych i potrzebnych przedsięwzięć jest Konrad Bąk - przewodniczący komisji do spraw wolontariatu i ochrony środowiska przy Młodzieżowej Radzie Gminy Grębów. Szkolne Koło Caritas pomaga Konradowi w zbiórce książek  i zabawek dla dzieci z Domu Dziecka. Zebrano już karton książeczek z bajkami i worek pluszaków. Potrzeby są bardzo duże, dlatego nie brakuje młodym wolontariuszom zapału, by rozpytywać wszędzie tam, gdzie jest to możliwe o przyszłe prezenty dla tych, którzy ich oczekują. Entuzjazm w podejściu do działalności charytatywnej gimnazjalistów z Grębowa zaskoczył opiekuna koła księdza  Adama Kamińskiego. W nagrodę za zaangażowanie swoich podopiecznych obiecał im wycieczkę w najbliższą sobotę do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach koło Połańca. 

Grębowscy wolontariusze w Rytwianach 19.10.2013 r.

Kilku uczniów ze Szkolnego Koła Caritas skorzystało z propozycji ks. Adama Kamińskiego, aby wykorzystać sobotni dzień na wyjazd poza Grębów i pojechać zwiedzać Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach. Jest to takie miejsce, które właśnie w porze jesiennej wygląda przepięknie. Uczestnicy wyprawy przekonali się o tym na własne oczy. Zwiedzili cały kompleks poklasztorny, ogrody, domki pustelnicze. Zakupili pamiątki. W drodze powrotnej zatrzymali się w dworku myśliwskim hrabiego Tarnowskiego w Mokrzyszowie. Wyjątkowo słoneczna, jesienna pogoda sprzyjała wypoczynkowi. Nasi grębowscy wolontariusze w pełni sobie na to zasłużyli. 

XVII - wieczny klasztor kamedulski w Rytwianach.

Zwiedzanie wnętrza klasztoru.

Wspólne zdjęcie z mnichami.

Pamiątkowe zdjęcie przed wejściem do kamedulskiego eremu.

Przed dworkiem myśliwskim hrabiego Tarnowskiego w Mokrzyszowie.

Kursy i szkolenia młodzieży zaangażowanej w życie duszpasterskie parafii w Grębowie

W dniach 18-20 października 2013 r. w Sandomierzu odbywało się szkolenie dla członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, w którym wzięli udział Kamil Surma, Damian Duma, Paulina Baran, Anna Myszka oraz Dawid Baltyzar. Młodzież zamieszkała w domu rekolekcyjnym "Quo Vadis", gdzie spędzała czas na modlitwę, wspólne rozmowy, zajęcia w grupach. Szkolenie miało na celu wprowadzić nowych członków w podstawy działalności KSM, aby dobrze przygotowali się do złożenia przyrzeczenia. W tym samym czasie w Tarnobrzegu, w ośrodku oazowym przy parafii św. Barbary, kolejny nasz parafianin Konrad Bąk uczestniczył w Szkole Animatora Muzycznego, gdzie poznawał wiedzę z zakresu liturgii i muzyki sakralnej, doskonaląc przy tym swoje umiejętności gry na gitarze. Zdobyte doświadczenia po ukończonych ćwiczeniach przydadzą się młodym, którzy pragną intensywnie uczestniczyć w życiu parafialnej wspólnoty, dzieląc się swoimi zdolnościami organizacyjnymi i talentami.

Szkoła Animatora Muzycznego

Prezes KSM w Grębowie Kamil Surma

Szkolenie grębowskiego odziału KSM w Sandomierzu

Różaniec grupy misyjnej siostry Fidelisy 24.10.2013 r.

W czasie Tygodnia Misyjnego (od 20 do 26 października 2013 r.) grupa misyjna wraz z siostrą Fidelisą prowadziły podczas wieczornego nabożeństwa w grębowskiej świątyni, różaniec w intencji posługujących na misjach, w różnych częściach świata. Dzieci modliły się w języku angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim oraz białoruskim. Po nabożeństwie ksiądz proboszcz podziękował dzieciom i opiekunce koła misyjnego. 

Obłóczyny kleryka Bartłomieja Wilka 27.10.2013r.

Ksiądz Biskup Edward Frankowski poświęcił 27 października strój duchowny klerykom III roku oraz włączył alumnów V rocznika do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. Uroczysta Msza Święta, podczas której miały miejsce oba obrzędy, odbyła się w niedzielne popołudnie w kościele p.w. Świętego Michała Archanioła. Wraz z Księdzem Biskupem modlili się Księża z Zarządu seminaryjnego, kapłani z całej diecezji, siostry zakonne, rodziny alumnów, którzy mieli po raz pierwszy założyć sutannę i inni zaproszeni goście. Okolicznościową homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił Ksiądz Biskup Frankowski. Jego Ekscelencja zaznaczał że ubranie szaty zewnętrznej powinno poprzedzić ,,ubranie" serca w cnoty i dobre cechy oraz usunięcie wad niegodnych kandydata do święceń. Życzymy Bartłomiejowi wytrwania na drodze powołania do służby Bogu i Kościołowi.

Odpust ku czci św. Judy Tadeusza 28.10.2013 r.

W piękną jesienną, słoneczną pogodę obchodzono uroczystości odpustowe ku czci św. Judy Tadeusza. Uroczystą Mszę świętą o godzinie 11.00, w intencji całej wspólnoty parafialnej celebrował i wygłosił kazanie ksiądz Wiesław Piś - proboszcz w Zabrniu. Przybliżając postać patrona parafii wskazał na potrzebę zgłębiania przez uczniów Chrystusa nauki Kościoła oraz podejmowanie apostolstwa. Ksiądz proboszcz Tomasz Kołodziej dziękował księżom z dekanatu, wiernym  świeckim za liczne przybycie do świątyni, zespołowi "Grębowianki" w strojach ludowych za śpiew pieśni, grębowskim strażakom , scholi i liturgicznej służbie ołtarza za uświetnienie odpustowej liturgii. 

Wspólne nabożeństwo OAZY i KSM 31.10.2013 r.

Na zakończenie tegorocznych nabożeństw październikowych młodzież z Oazy i KSM wspólnie poprowadziła modlitwę różańcową w kościele parafialnym w Grębowie. Jesteśmy wdzięczni młodzieży angażującej się w życie duszpasterskie we wspólnocie parafii, która poprzez śpiew i rozważania wielbi Boga, wypraszając dla siebie i innych potrzebne łaski. 

Dzisiaj jest

czwartek,
29 października 2020

(303. dzień roku)

Święta

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni